5 informacji na temat sushi, które mogą Cię zaskoczyć

Sushi zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych potraw na świecie. W zależności od kraju może się nieco różnić i nie brakuje zestawów, które odbiegają od tradycyjnych. Jednak nawet jeśli spojrzymy na klasyczną wersję tego dania, to są pewne ciekawostki na jego temat, które mogą zaskakiwać i to nawet w przypadku, gdy uważamy się za znawców sushi. A zatem co warto wiedzieć, by kolejny posiłek stał się fascynującą przygodą kulinarną?

1. Sushi nie zawsze było eleganckim daniem

To pierwsza rzecz, jaka może zaskakiwać. My kojarzymy sushi jako danie wykwintne, które pojawia się w renomowanych restauracjach, podczas ważniejszych uroczystości rodzinnych i spotkań biznesowych na wysokim szczeblu. Tymczasem kiedyś było typowym jedzeniem ulicznym, jakie można było kupić w małych przydrożnych budkach. Miano eleganckiego i luksusowego dania sushi doczekało się w XX wieku, kiedy kuchnia japońska zyskała popularność na świecie.

2. Ryż nie zawsze był do jedzenia

Dzisiaj jest dla nas oczywiste, że podstawowym składnikiem sushi jest ryż. Kiedy powstawała ta potrawa, również go wykorzystywano, ale w innym celu. Dla przedłużenia trwałości surowych ryb i owoców morza ich oczyszczone kawałki wkładano do pojemników z gotowanym ryżem. Tam zachodziła fermentacja i ryby można było spożywać przez dłuższy czas. A co z ryżem? Z czasem kwaśniał i nie nadawał się do jedzenia. Tym samym jedzono tylko ryby, a ryż wyrzucano.

3. Pochodzenie nori mało apetyczne

Wśród elementarnych składników sushi są wodorosty nori. Znajdziemy je w sklepach w formie suszonych płatów. Prezentują się estetycznie i nikt nie podejrzewałby, że kiedyś wyglądały zupełnie inaczej. Przed wiekami wodorosty pozyskiwano dzięki zeskrobywaniu ich z drewnianych pomostów lub z łodzi. Następnie je prasowano i pozostawiano do wyschnięcia.

4. Pałeczki nie są niezbędne

Dania azjatyckie jemy pałeczkami. Sushi także. Jest to jeden z powodów, dla których część osób z tego rezygnuje. Umiejętność posługiwania się pałeczkami to sztuka, ale prawda jest taka, że w przypadku sushi nie jest ona obowiązkowa. Jak już wiemy, dawniej sushi było daniem ulicznym, a to najczęściej jadano palcami. Dlatego też dozwolone jest jedzenie go palcami. Jest to powszechna metoda i nie musimy się obawiać, że popełnimy wpadkę, nawet jeśli pójdziemy do restauracji.

5. Sushi sekretem długowieczności Japończyków?

Sushi składa się ze składników zawierających białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Podejrzewa się, że regularne spożywanie sushi ma wpływ na długowieczność Japończyków. Cieszą się one dobrą kondycją, zdrowiem i średnio dożywają wieku 80 lat. Dla porównania średnia długość życia w Polsce wynosi 76 lat.

Podsumowanie

Sushi jest zdrowe, smaczne a wielowiekowa tradycja jego przyrządzania skrywa wiele sekretów. My wspomnieliśmy zaledwie o pięciu ciekawostkach. Kiedy więc następnym razem będziemy kupować sushi z Biedronki lub innego marketu albo będziemy w restauracji japońskiej, spójrzmy na nasz posiłek z nieco innej perspektywy.