Sądowe ustalenie miejsca pobytu dziecka pozwala na formalne rozstrzygnięcie tego, gdzie ma zamieszkiwać dziecko. Niestety, sprawy takie bardzo często są niezwykle skomplikowane, szczególnie jeśli rodzice lub opiekunowie nie mogą dojść do porozumienia. Sprawdź, jak ustalić miejsce pobytu dziecka.
Na czym polega ustalenie miejsca pobytu dziecka?
Ustalenie miejsca pobytu dziecka to specjalna procedura prawna, w przypadku której sąd podejmuje decyzję o tym, jakie ma być stałe miejsce zamieszkania dziecka. Może również zadecydować o zmianie dotychczasowego miejsca pobytu. Procedura ta ma na celu ustalenie dalszych losów dziecka, w szczególności wtedy, kiedy rodzice lub opiekunowie dziecka nie mogą samodzielnie porozumieć się w kwestii jego miejsca zamieszkania.
Kiedy może pojawić się konieczność skierowania sprawy do sądu?
Sprawy o ustalenie pobytu dziecka bardzo często związane są z takimi wydarzeniami, jak rozwód rodziców, separacja rodziców z oddzielnym miejscem zamieszkania czy rozpad konkubinatu. A zatem są to wszystkie sytuacje, kiedy rodzice przestają mieszkać razem i nie potrafią ustalić, z kim ma zamieszkać dziecko.
Na sądowe ustalenie pobytu dziecka mogą zdecydować się również te osoby, które mają poważne wątpliwości co do tego, czy warunki, w których obecnie mieszka dziecko, są dla niego odpowiednie. Mowa tu nie tylko o samych warunkach mieszkaniowych, jak na przykład niewyremontowane lub nieogrzewane mieszkanie, ale też o sprawujących opiekę nad dzieckiem osobach. Istotne jest bowiem to, aby w miejscu zamieszkania zaspokojone były wszystkie potrzeby dziecka.
Jak ustalić miejsce pobytu dziecka?
Procedura ustalenia miejsca pobytu dziecka może przebiegać na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Co ważne, sąd bierze pod uwagę różnego typu czynniki.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest złożenie wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka. Może to być również wniosek o to, aby jako stałe miejsce pobytu wyznaczone było miejsca, w którym obecnie dziecko zamieszkuje z tym rodzicem, który sprawuje nad dzieckiem opiekę. Oczywiście należy mieć świadomość, że będzie to miało wpływ na kwestie alimentacyjne.
W trakcie postępowania sąd przyjrzy się bliżej następującym kwestiom:
- kto sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem,
- z kim obecnie mieszka dziecko,
- jakie są relacje dziecka z każdym z rodziców lub opiekunów,
- kto jest w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki – nie tylko mieszkaniowe,
- gdzie dziecko zamieszkiwało przed rozstaniem rodziców,
- który z rodziców lepiej zna tryb życia dziecka, jego nawyki i przyzwyczajenia – pozwoli to na ustalenie, kto ma lepsze predyspozycje do zamieszkania z dzieckiem.
Więcej informacji na temat tego, jak ustalić miejsce pobytu dziecka, znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/
Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?
Sprawy sądowe związane z ustaleniem miejsca pobytu dziecka bywają bardzo złożone i skomplikowane. Osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem lub te, które chcą, aby dziecko zamieszkało razem z nimi, nie powinny rezygnować z pomocy prawnej. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ doświadczony w takich sprawach prawnik będzie w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie na każdym etapie postępowania. Dzięki temu szanse na uzyskanie korzystnego wyroku – przede wszystkim dla dziecka – wzrosną.