Politechnika Bydgoska będzie gospodarzem 29. Europejskiego Sympozjum Badań nad Bezpieczeństwem Komputerowym

W 2024 roku, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich stanie się gospodarzem prestiżowego, międzynarodowego wydarzenia z zakresu bezpieczeństwa komputerowego – 29. Europejskiego Sympozjum Badań nad Bezpieczeństwem Komputerowym (ESORICS). Wydarzenie odbędzie się na terenie kampusu uczelni w Fordonie, w dniach od 16 do 20 września.

ESORICS to znaczące wydarzenie o globalnym zasięgu, które każdego roku przyciąga czołowych ekspertów i badaczy specjalizujących się w bezpieczeństwie komputerowym. Konferencja ta jest ceniona i uznaną w środowisku naukowym, zaliczaną do rangi CORE A. Zauważalna jest tu duża konkurencja – tylko ok. 15% nadesłanych prac jest akceptowanych do prezentacji.

Konferencja ta ma kluczowe znaczenie dla europejskich i międzynarodowych dyskusji dotyczących najnowszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych. Podczas sympozjum uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z najnowszymi badaniami dotyczącymi m.in. zabezpieczeń sieciowych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także technologii prywatności.

Decyzja o przyznaniu roli gospodarza Politechnice Bydgoskiej jest formą docenienia przez europejską społeczność naukową prac grupy badawczej PATRAS. Grupa ta, pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Michała Chorasia z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki tej uczelni, koncentruje się na badaniach w zakresie bezpieczeństwa komputerowego, uwzględniając takie aspekty jak bezpieczeństwo sztucznej inteligencji, wykrywanie ataków sieciowych oraz walka z dezinformacją i fake news.