Mieszkańcy Bydgoszczy wyrażają swoje zaniepokojenie dotyczące przyszłości historycznego komina położonego na Wyspie Młyńskiej. Obecne ryzyko polega na potencjalnym zburzeniu tego znaczącego obiektu. Sprawa przyciągnęła uwagę wojewody Michała Sztybla, który postanowił interweniować.
Nieruchomość zlokalizowana przy ulicy Poznańskiej 16 powstała na przełomie XIX wieku jako fabryka tabaki i papierosów. Komin został poddany pracom modernizacyjnym oraz podniesiony o kilka metrów w latach 30-tych XX wieku. Jako ostatni element oryginalnej zabudowy na terenie nieruchomości, stanowi on bezcenny fragment przemysłowej historii miasta.
Ostatnio pojawiły się informacje o możliwej demolce komina w ramach planowanej inwestycji mieszkaniowej przeprowadzanej przez firmę Modus SA. Treść tych doniesień wywołała stanowczy sprzeciw społeczności lokalnej – mieszkańców okolicy, właścicieli firm, a także aktywistów społecznych, którzy nawoływali do ochrony komina. Sytuacja stała się pilna, zważywszy na fakt, że prace rozbiórkowe na terenie nieruchomości już się rozpoczęły.
Bogna Derkowska-Kostkowska, szefowa Pracowni Dziedzictwa Kulturowego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie. Sprzeciwia się ona usunięciu z miejskiego krajobrazu tak ważnego symbolu tożsamości miasta. Jej postawa znalazła poparcie wśród członków stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski.
W poniedziałek po południu do problemu odniósł się także wojewoda Michał Sztybel. W swoim oficjalnym oświadczeniu poinformował, że skierował wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o podjęcie działań mających na celu wpisanie historycznego komina do rejestru zabytków.