Rozliczanie podatków online w Bydgoszczy – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak szybko i wygodnie rozliczyć online podatek od środków transportowych, podatek od nieruchomości, rolny lub leśny? W Bydgoszczy zrobisz to za pomocą wygodnego kreatora! Sprawdź, jak z niego korzystać, jakie dokumenty przygotujesz i w jakich terminach je złożyć.

Czym jest kreator deklaracji podatkowych?

Rozliczenia podatków online są dziś powszechnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia podatnikom terminowe dopełnianie obowiązków. Upraszcza też pracę administracji skarbowej, ponieważ obsługa dokumentów elektronicznych jest w dużej mierze zautomatyzowana.

Kreator deklaracji podatkowych służy do sprawnego i bezbłędnego przygotowania dokumentów takich jak:

  • Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1
  • Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1
  • Informacja o gruntach IR-1
  • Deklaracja na podatek rolny DR-1
  • Informacja o lasach IL-1
  • Deklaracja na podatek leśny DL-1
  • Deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1

Jak korzystać z kreatora? Uruchom Przyjazne Deklaracje, a następnie spośród wyświetlonych kafelków wybierz podatek do rozliczenia. Odpowiadaj na pytania – może to wymagać sprawdzenia danych np. o nieruchomości z aktu notarialnego, księgi wieczystej lub ewidencji gruntów i budynków. Na koniec dodaj załączniki, jeśli jest to konieczne, zweryfikuj poprawność danych, zapisz i gotowe!

Takie rozliczanie podatków on-line w Bydgoszczy jest nie tylko szybsze i wygodniejsze, ale też wolne od typowych błędów popełnianych podczas wypełniania tradycyjnych papierowych formularzy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wygenerowania dokumentów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Wystarczy komputer lub urządzenie mobilne wyposażone w przeglądarkę internetową.

Do kiedy złożyć deklarację lub informację podatkową?

Na złożenie odpowiedniej deklaracji lub informacji podatkowej masz 14 dni od zaistnienia okoliczności powodujących obowiązek podatkowy, czyli np. zakupu gruntu czy pojazdu.

Dodatkowo osoby prawne składają swoje deklaracje do 31 stycznia (DN-1) lub 15 stycznia (DR-1 oraz DL-1). Ten obowiązek wynika z faktu, że osoby prawne same wyliczają podatek na dany rok – służy do tego właśnie formularz deklaracji. Inaczej jest w przypadku osób fizycznych, za które należność wylicza urząd. Nie ma więc potrzeby ponawiania raz złożonego dokumentu.

Deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1 jest wspólna dla osób fizycznych i prawnych – należy ją składać do 15 lutego każdego roku.

Terminy zapłaty podatków lokalnych

Osoby fizyczne, które zasadniczo rozliczają się w informacjach podatkowych, płacą należność w 4 ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Osoby prawne płacą podatki w 12 ratach, do 15 dnia każdego miesiąca.

W przypadku podatku od środków transportowych obowiązują 2 raty: do 15 lutego i do 15 września. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po 1 lutego, a przed 1 września, pierwszą ratę należy zapłacić w ciągu 14 dni, a drugą – do 15 września. Jeśli powstał po 1 września, należność uiszcza się w całości w ciągu 14 dni.

W każdym w powyższych przypadków podatek wynoszący poniżej 100 zł za cały rok należy wpłacić jednorazowo w terminie pierwszej raty.