Bydgoszcz szykuje się na wprowadzenie nowych, wielofunkcyjnych parkomatów

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy intensywnie promuje nowe urządzenia parkingowe, które mają zadebiutować w mieście niedługo. Te nowoczesne parkomaty będą oferować większą funkcjonalność niż obecnie używane, umożliwiając płatności nie tylko gotówką, ale również kartą płatniczą.

Planowane jest, że te innowacyjne maszyny do płacenia za parking pojawią się zarówno w już istniejących, jak i planowanych do utworzenia Strefach Płatnego Parkowania. Warto przypomnieć, że do nowo tworzonej strefy mają zostać włączone obszary takie jak Okole, Wilczak, Bielawy i Babcia Wieś.

Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP Bydgoszcz, informuje, że obecnie prace skupiają się na produkcji tych urządzeń oraz instalacji niezbędnego oprogramowania. Pierwsze parkomaty mają być zainstalowane na terenie miasta pod koniec okresu wakacyjnego.

Za wykonanie tego zadania odpowiada City Parking Group S.A., a koszt całego projektu wynosi ponad 27 milionów złotych.

Drogowcy chwalą zalety nowych parkomatów, które oprócz obsługi płatności gotówkowych i kartowych, pozwolą na uiszczenie dodatkowej opłaty za nieposiadanie biletu. Zasilanie urządzeń będzie odbywało się przez akumulatory oraz panele słoneczne.

Okoński dodaje, że nowe parkomaty będą mogły wydawać bilety powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu, co umożliwi w przyszłości zdalne sprawdzanie, czy auta zaparkowane w strefie mają opłacone postoje.

W sumie na terenie miasta ma pojawić się ponad 320 takich urządzeń. Zastąpią one stare, często już zużyte parkomaty, z których niektóre służą mieszkańcom miasta już blisko 20 lat.