Jak samorząd i rolnicy z Bydgoszczy radzą sobie z wyzwaniami gospodarki wodnej?

W siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie kluczowych graczy w regionie – przedstawicieli lokalnego samorządu, członków spółek wodnych, rolników oraz działaczy społecznych. Zebrali się oni w ramach posiedzenia Rady Partnerstw Wodnych, której głównym celem jest promowanie i wdrażanie zasad racjonalnej gospodarki wodnej zarówno na gruntach rolnych, jak i na terenach wiejskich.

Miniony rok okazał się być dość sukcesywny dla rolników z naszego regionu, mimo że początek wiosny nie zapowiadał tego. Rolnicy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, takim jak spadek cen ich produktów czy susza. Jak wiadomo, warunki pogodowe są nieprzewidywalne, a to wymaga od nich bycia przygotowanym na różne sytuacje. Szczególnie biorąc pod uwagę, że nasz region często doświadcza okresowego braku opadów.

Przemysław Leppert, reprezentant Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, podkreślił kluczowe wyzwania związane z gospodarką wodną na terenach rolnych. Przypomniał, że w ostatnich latach skupiali się głównie na odwadnianiu gruntów, aby ułatwić jak najszybsze rozpoczęcie prac polowych. Obecnie jednak sytuacja jest inna – mimo ostatnich większych i mniejszych opadów deszczu, niedobory wodne są nadal bardzo duże i ziemia ciągle jest spragniona wody.