Rekonstrukcja eleganckiej narożnej kamienicy w centrum Bydgoszczy

Przy zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i Henryka Sienkiewicza, w centrum Bydgoszczy, usytuowana jest okazała kamienica narożna, która obecnie odzyskuje swój niegdysiejszy blask. Prace wykończeniowe nad tym budynkiem rozkwitającym z nową elegancją są jeszcze w toku, koncentrując się teraz na boniowaniu. To kolejny etap renowacji licznych historycznych budynków w tej części miasta.

Kamienica narożna zlokalizowana u zbiegu tych dwóch ulic nosi numer 22 przy ulicy H. Sienkiewicza. Została wybudowana około roku 1897 i składa się z trzech kondygnacji oraz nieużytkowego poddasza. Charakterystyczną cechą tej kamienicy, zbudowanej na planie zbliżonym do kształtu litery „C”, jest ścięty narożnik, w którym pierwotnie mieściło się wejście do sklepu. Ten typ projektu był bardzo popularny w Bydgoszczy pod koniec XIX i na początku XX wieku, przekształcając wiele skrzyżowań w małe place ożywione przez mieszkańców. W takich miejscach lokalizowano sklepy, kawiarnie, restauracje i inne punkty usługowe.

Parter kamienicy jest ozdobiony boniowaniem, a okna udekorowane są obramieniami i naczółkami. Kondygnacje kamienicy oddzielają gzymsy. Obecnie trwają prace nad odnową frontowych elewacji budynku, które są finansowane przez wspólnotę mieszkaniową działającą w tym budynku, zarządzaną przez ADM. Koszt całkowity tych prac wynosi około 215 tysięcy złotych.