300 mln zł na walkę z rakiem dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma szanse otrzymać dofinansowanie w wysokości 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego. To zastrzyk finansowy o tej samej wartości, który rok wcześniej został przyznany Szpitalowi im. Jurasza, również z tego funduszu, jednakże do teraz środki te nie zostały jeszcze przekazane.

Informację o potencjalnym wsparciu finansowym placówka otrzymała 13 października, w ostatni dzień przed wprowadzeniem ciszy wyborczej. Osobą, która doniosła tę wiadomość był Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP i lider listy do Sejmu na okręg bydgoski. Wizytując Centrum Onkologii wręczył dyrektorowi symboliczny czek o wartości 300 mln zł, przedstawiony na tekturowej tablicy.

Środki te pochodzą z konkursu Funduszu Medycznego, którym miało być wsparte działanie szpitali onkologicznych. W ramach tej inicjatywy między 19 placówkami medycznymi w Polsce podzielono łącznie sumę 4,2 mld zł. Co istotne, Centrum Onkologii w Bydgoszczy otrzymało najwyższe wsparcie spośród wszystkich – żadnej innej placówce nie przyznano wyższej sumy. Data zakończenia konkursu była zaskoczeniem nawet dla działaczy PiS. Wcześniej, na koniec września, Łukasz Schreiber przemawiał przed Centrum Onkologii, podkreślając, że rozbudowa i modernizacja tej placówki to jeden z głównych celów na następną kadencję. „To jest cel, wokół którego powinniśmy wszyscy się zjednoczyć” – mówił kandydat z numerem dwa na liście do Sejmu.