Biblioteka Główna WiMBP ma przyjemność zaprosić na fascynujące spotkanie z Aleksandrą Kozłowską, autorką ciekawego dzieła literackiego pt. „Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów”. Książka ta przenosi czytelników w czasie i przestrzeni, opowiadając o zjawisku mobilnych klinik stomatologicznych, które rozpoczęły swoją działalność w Polsce już w lecie 1946 r.
Pojazdy te przemierzały całą ojczyznę, zarówno miejsca urbanistyczne jak i ludowe obszary wiejskie, zapewniając pomoc i ulgę tym, którzy potrzebowali interwencji dentystycznej. Oprócz tego, dawały też naukę higieny – nie tylko jamy ustnej. Bydgoszcz miała zaszczyt, że jeden z pierwszych takich ambulansów wyruszył właśnie stąd! „Ambulans jedzie na wieś” jest też książką drogi, opowieścią o pewnym specyficznym nomadzie, którego życie toczyło się pomiędzy odwagą a strachem, tęsknotą a miłością. To także historia o spotkaniach ludzi z różnych środowisk kulturowych oraz o życiu na wiejskich terenach w czasach PRL.
Aleksandra Kozłowska ma osobiste powody, dla których temat wędrujących gabinetów stomatologicznych jest jej bliski. Jej matka, Teresa Radecka-Kozłowska, była absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku i po ukończeniu studiów (w latach 60.) pracowała w jednym z takich mobilnych gabinetów stomatologicznych. Przez prawie pięć lat podróżowała po rejonach Warmii i Mazur, niosąc ze sobą medyczną wiedzę i pomoc. Tymczasem autorka rozmawiała także z innymi dentystami z epoki PRL, którzy pracowali w mobilnych klinikach, a także ich rodzinami oraz pacjentami. Z tego badania materiału źródłowego powstał reportaż, który rzuca światło na ten niezwykle interesujący, choć do tej pory mało opisany fragment naszej historii.