Budownictwo Modułowe – Hale i Domy Modułowe

Pośród wielu rodzajów konstrukcji oraz przede wszystkim hal stalowych należy także zwrócić uwagę na konstrukcje powtarzalne, czy inaczej na hel modułowe, których stosowanie ułatwia proces projektowania, montażu oraz późniejszej, ewentualnej rozbudowy hali, czy nawet w ostateczności całkowitego demontażu. Idea tego rozwiązania polega na zastosowaniu powtarzalnych elementów w konstrukcji hali, przez co produkcja prefabrykatów używanych do budowy może stać się w pełni taśmowa. Podobnie zresztą jak cały proces montażu staje się dzięki temu o wiele prostszy, gdyż polega na montowaniu ze sobą wciąż tych samych, powtarzających się na całej długości obiektu elementów, z wyłączeniem ram szczytowych, które przez swoje specyficzne znaczenie w całej konstrukcji, maja troszkę inny kształt i budowę.

Hale modułowe cechują się także niższą ceną, wynikającą z mniejszego zaangażowania w produkcje elementów do montażu oraz z mniejszego skomplikowania samego montażu. Oczywiście cena w dalszym ciągu zależna jest od strefy śniegowej, gdyż hala o podobnej rozpiętości w trudniejszej strefie śniegowej będzie zawierała o kilka modułów więcej przez wzgląd na konieczność uzyskania większej wytrzymałości na obciążenia. Tak samo i pokrycie dachowe w tej strefie będzie kosztowniejsze, gdyż będzie wymagało zastosowania wytrzymalszych blach trapezowych oraz płyt izolacyjnych np. płyt PIR termPIR, które wytrzymają przewidywany napór śniegu w porze zimowej. Najważniejszą jednak zaletą konstrukcji modułowej jest możliwość jej rozbudowy w każdej chwili, gdyż po zdemontowaniu ramy czołowej można bezproblemowa dostawić tyle modułów ile potrzeba i wieńcząc całą konstrukcję na powrót ramą czołową zakończyć cały proces, który nie zajmuje zbyt wiele czasu. Można także w każdej chwili zdemontować każdą ilość modułów i odsprzedać przedsiębiorcom, którzy akurat takich potrzebują. Hale modułowe to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie pośród wszystkich hal stalowych. Do montażu ram konstrukcji stalowych, stosowane najczęściej są belki stalowe wykonywane w wysokich technologicznie procesach, które nadają blachom stalowym odpowiednie charakterystyki wytrzymałościowe, przez co skutecznie wpływa się na skracanie procesu budowy hal stalowych. Podstawowe belki stalowe stosowane najczęściej podczas budowy obiektów przemysłowych to belki lekkie typu Z (zetowniki), C, lub Sigma tez Omega. Każdy rodzaj belek charakteryzuje się innymi właściwościami, co też sprawia, że inne jest jego przeznaczenie w konstrukcji stalowej. Belki te najczęściej wyposażone są od razu w otwory montażowe ułatwiające zdecydowanie łączenie ze sobą wszystkich elementów przy pomocy połączeń śrubowych.

Płyty warstwowe i blachy trapezowe to główny materiał budowlany, służący do budowy hal stalowych różnego przeznaczenia. Generalnie składają się one z dwóch zewnętrznych warstw z blachy oraz rdzenia poliuretanowego, który zastąpił stosowane od niedawna rdzenie ze styropianu czy tez wełny mineralnej. Okładziny wykonywane są przede wszystkim z blachy stalowej, obustronnie ocynkowanej, rdzeń natomiast składa się ze sztywnej bez freonowej piany poliuretanowej.Jeśli chodzi o zastosowanie to płyty warstwowe wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiego wznoszenia lekkich konstrukcji hal przemysłowych czy też magazynowych. Jest to materiał, służący do obudowania szkieletu ramy hali stalowej. Płyty mocowane są do ramy hali przy pomocy wkrętów samowiercących, dzięki czemu montaż obudowania hali stalowej jest szybki i nienastręczający zbyt wielu problemów. Łączenie płyt na długości wykonywane jest na zasadzie pióra i wpustu, to znaczy, że jedna płyta wyposażona jest w pióro a druga we wpust, co w połączeniu z uszczelką poliuretanową gwarantuje szczelność łączenia płyt na konstrukcji. Płyty warstwowe wykorzystywane są w budownictwie już od ponad czterdziestu lat, a ich powstanie było wynikiem poszukiwania rozwiązań dla budownictwa, które umożliwiłyby szybki montaż obudowań hal stalowych. Oczywiście istotne było także to, aby system obudowania hali stalowej spełniał wszystkie niezbędne przepisy odnośnie bezpieczeństwa konstrukcji, odporności termicznej czy tez wytrzymałości.Płyty warstwowe sprzedawane przez SteelProfil generalnie podzielić można na dwie główne grupy: płyty warstwowe ścienne oraz płyty warstwowe dachowe. Ich zastosowanie w budownictwie, jest wyjątkowo ekonomiczną, oraz efektowną technologią budowy hal przemysłowych czy też magazynowych, dzięki czemu stają się one coraz bardziej popularnym materiałem budowlanym służącym do wykonywania obudowy ściennej i pokryć dachowych, stalowych hal przemysłowych.Belki wykonywane są zazwyczaj z obustronnie ocynkowanej blachy stalowej o grubości dochodzącej do 3 mm, która oczywiście zależna jest od przewidywanych obciążeń działających na belkę. Współcześnie opracowane technologie pozwalają dokładnie obliczyć niezbędną grubość belek stalowych, dzięki czemu stal wykorzystywana jest optymalnie, bez żadnych niepotrzebnych strat. W związku z tym, koszty obiektów wznoszonych w tej technologii nigdy nie są wygórowane, a inwestor zawsze płaci tylko za tyle stali ile faktycznie potrzeba, aby uzyskać odpowiednie wytrzymałości konstrukcji.

Wytrzymałość belek zależy od wielu czynników, między innymi od grubości zastosowanej blachy, od rodzaju profilu a także od wysokości i szerokości przeprofilowania blachy stalowej. Dla każdego rodzaju belki potrzeba także innej ilości materiału. Wykorzystując wiedzę o planowanych obciążeniach producent tak dobiera elementy ramy konstrukcyjnej, aby nigdzie nie dochodziło do nadmiernego zużycia stali. Daje to inwestorom dodatkowe oszczędności, które jak wiadomo są bardzo istotnym elementem przy każdej inwestycji. Blachy ocynkowane i powlekane stosowane są także do produkcji nowoczesnych ogrodzeń w tym także panelowych gdzie podstawowym elementem są sztachety metalowe. Łączą one tradycję z nowoczesnością zachowując ponadczasowy wygląd i jednocześnie nie wymagają konserwacji przez wiele, wiele lat.