Analiza przepływu turystów zagranicznych w Bydgoszczy według danych GUS z lat 2019-2023

Jeśli skupimy się wyłącznie na obcokrajowcach, dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2023 roku Bydgoszcz odwiedziło 31,9 tys. turystów odwiedzających z zagranicy. To oznacza wzrost o blisko 7 tys. w porównaniu do roku 2022, jednak wciąż jest to mniej niż prawie 42 tys., które odnotowano w 2019 roku. Mimo to, niezaprzeczalne jest, że ostatnie lata przynoszą corocznie zauważalny wzrost liczby przyjezdnych. Na tym etapie warto podkreślić, że dokładna kwantyfikacja liczby turystów jest trudna, ze względu na brak narzędzi umożliwiających precyzyjne ich zliczenie. Jednakże możliwe jest ocenianie tej sytuacji poprzez analizę udzielonych noclegów.

Za rok 2023 przypada wspomniane wcześniej 31,9 tys. zagranicznych gości, którzy skorzystali z usług noclegowych, co daje razem 92,7 tys. udzielonych im noclegów. Oznacza to średni pobyt trwający nieco mniej niż trzy noce. Przed pandemią ta liczba wynosiła około 136 tys.. W 2022 roku Bydgoszcz gościła niewiele ponad 3 tys. turystów mniej niż Toruń. Natomiast w 2023 roku, różnica pomiędzy tymi miastami wzrosła do ponad 38 tys. Ciekawostką jest, że goście zazwyczaj spędzają w Toruniu krótszy czas, co odpowiada mniej niż 80 tys. noclegów. Z tego powodu, Bydgoszcz od lat przoduje pod tym względem.

Tradycyjnie, najwięcej turystów przybywa z Niemiec – blisko 8 tys. w 2023 roku, którzy skorzystali z ponad 19 tys. noclegów. Na drugim miejscu plasują się turyści z Ukrainy, których liczba wyniosła 4 tys. Jak pokazują statystyki, kolejny rok z rzędu mieliśmy powyżej tysiąca gości ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku do grupy gości przekraczających próg tysiąca dołączyli Francuzi, Czesi oraz Holendrzy.