Obserwujemy dynamiczny rozwój bibliotek, które przekształcają się z tradycyjnych punktów wypożyczania książek w prawdziwe ośrodki kulturalne na terenie różnych osiedli. Doskonałym tego przykładem są odnowione niedawno placówki, takie jak filia „Londynek”, biblioteka na Szwederowie czy zrewitalizowana filia „Kapuściska”.
Jubileusz 120-lecia działalności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, który przypada na październik tego roku, okazuje się doskonałą okazją do modernizacji kolejnych filii na terenie miasta. Szczególne uznanie zarówno pracowników biblioteki, jak i jej użytkowników zyskała filia „Kapuściska”. Przeniesiona z ulicy Noakowskiego na aleję Lecha Kaczyńskiego stała się miejscem, które skutecznie integruje lokalną społeczność.
Niezwykle przestronne i wielofunkcyjne wnętrza zachęcają mieszkańców do opuszczenia domów i nawiązania bliższych relacji z literaturą, szczególnie wśród osób starszych. W wyremontowanych wnętrzach powstała Strefa Aktywności Umysłu, gdzie organizowane są spotkania z ludźmi kultury. Natomiast we wrześniu planowane jest otwarcie dyskusyjnego klubu książki.
Zaskakujące odrodzenie zainteresowania czytelnictwem, zaobserwowane przez bibliotekarzy ostatnimi czasy, prawdopodobnie ma swoje korzenie zarówno w atrakcyjności estetycznej budynków bibliotek, jak i bogactwie ich zbiorów. W przypadku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy liczba tomów przekracza milion.