Bydgoskie Literackie Nagrody Roku Strzała Łuczniczki 2023 wręczone

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość wręczenia Bydgoskich Literackich Nagród Roku Strzała Łuczniczki 2023. Zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz, spotkała się z laureatami. Nagrody „Strzała” są przyznawane od 2003 roku, początkowo jako Konkurs na Bydgoską Książkę Roku. Ich celem jest wyróżnienie i promocja najlepszych książek związanych tematycznie lub autorstwem z Bydgoszczą, wydanych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Autorzy, wydawcy i czytelnicy mogą zgłaszać książki do konkursu w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka oraz poziom edytorski. Ogółem zgłoszono 23 pozycje.

Zwycięskie książki to:

  • W kategorii Poezja – „Samotny mężczyzna spokojnie konsumuje fasolkę Heinza” autorstwa Bartłomieja Siwca;
  • W kategorii Proza i eseistyka – „Szalom bonjour Odessa” autorstwa Aleksandry Majdzińskiej;
  • W kategorii Poziom edytorski – „Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman/Stanisław Wejman „Komedia horyzontalna (1988-1994)” przygotowane przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Skład jury w tym roku obejmował prof. Jerzego Madejskiego, prof. Arkadiusza Morawieca i prof. Jolantę Pasterską.

Laureaci otrzymali statuetki „Strzała Łuczniczki”, które są replikami oryginalnej strzały z rzeźby Łuczniczki znajdującej się w parku Kochanowskiego, oraz nagrody finansowe. Pierwsza edycja konkursu, wówczas nosząca nazwę Konkurs na Bydgoską Książkę Roku, odbyła się na przełomie 2003 i 2004 roku. Była to wyjątkowa edycja ze względu na to, że jako jedyna w historii konkursu obejmowała dwuletni okres czasu – uwzględniając książki wydane w latach 2002 i 2003. Zgodnie z założeniami, konkurs miał na celu promowanie lokalnych autorów oraz nagradzanie najlepszych i najciekawszych publikacji wydanych w danym okresie.