Bydgoskie LO gospodarzem dla uczniów z Vodňany

Aktywności takie jak gra miejska, nietypowe lekcje, sadzenie drzewa przyjaźni czy wspólne tańce belgijki były częścią atrakcji, które spotkały uczniów z czeskiego miasta Vodňany podczas ich wizyty w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Obie placówki edukacyjne – „Szóstka” w Bydgoszczy oraz Gymnázium Vodňany – są uczestnikami programu Erasmus+ i aktywnie uczestniczą w europejskim systemie edukacji.

Realizacja wizyty została umożliwiona dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+. Czesi spędzili sześć dni w Bydgoszczy, ciesząc się bogatym programem przygotowanym przez gospodarzy, jak mówi Joanna Lisewska, nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka programu Erasmus+ w miejscowej szkole.

17-osobowy zespół z Czech, składający się z 15 uczniów i 2 nauczycielek, brał udział w różnych aktywnościach. Uczestniczyli m.in. w lekcji chemii w szkolnym laboratorium, gdzie przeprowadzali różnego rodzaju eksperymenty. Mieli okazję uczestniczyć w lekcji biologii na plenerze ogrodu botanicznego, gdzie mogli poszerzyć swoją wiedzę i zasadzić drzewo przyjaźni na terenie bydgoskiego liceum. Dla nich interesujące było także uczestnictwo w lekcji matematyki w formie wykładu uniwersyteckiego oraz zajęcia z języka angielskiego na temat „Mój idol”.

Antonin Nachlinger, Eva Lachová i Zuzana Bačová, uczniowie klasy I z Gymnázium Vodňany, jednomyślnie wyrazili swoje pozytywne odczucia z pobytu – czuli się dobrze zaopiekowani. Wspólnie z nowymi kolegami z VI LO w Bydgoszczy już pierwszego dnia udali się na grę miejską, która przyprowadziła ich do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Tam nie tylko zwiedzili tę unikalną atrakcję, ale również sami wykonali mydła.