Czy w czasie wakacji warto myśleć o nauce

Wiele dzieci i nastolatków w wieku szkolnym z utęsknieniem wyczekuje zakończenia roku szkolnego. Każdego roku jest to jeden z pięknych dni, kiedy mogą one zasmakować swego rodzaju wolności. Wolność od szkoły, a co za tym idzie od nauki pozwala spędzać czas w najróżniejszy sposób. Może to być wyjście z kolegami i pogranie w piłkę nożną czy siatkówkę. Może to też być wspólny wyjazd rodzinny. Część dzieci spędzi pewnie kilka dni u rodziny lub znajomych na wsi. Czy fakt, że możliwości spędzania czasu są tak różnorodne i że dziecko doczekało upragnionych wakacji, oznacza, że już wcale nie warto myśleć o nauce? Zastanówmy się nad tą kwestią.

Wakacje, a nauka

Nauka wcale nie ogranicza się do wiedzy, która dziecko zdobywa w szkole. Jego edukacja obejmuje również wychowanie oraz poznawanie nowych rzeczy i doświadczanie nowych emocji. O ile wychowanie dziecka rozgrywa się każdego dnia i mają w tym udział przede wszystkim rodzice, o tyle wakacje pozwalają na nowe odkrycia. Na przykład, jeśli dziecko na co dzień mieszka w mieście, może zdobyć nowe doświadczenia i nauczyć się nowych rzeczy jeśli pobędzie tydzień lub dwa u naszych krewnych czy też bliskich przyjaciół na wsi. Nawet jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zabierać dziecko na spacery czy też wędrówki za miasto aby zaznajomić je z otaczającą je przyrodą.

Czy łączyć wakacje z nauką szkolną

Z drugiej strony, warto aby dziecko rozwijało się nieustannie w różnorodnych dziedzinach. Właśnie dlatego w wielu szkołach praktykuje się zadawanie dzieciom lektur do przeczytania w czasie wakacji. Mają one za zadanie poszerzyć horyzonty ucznia, a przeczytanie ich w wakacje może w tym pomóc. Niektóre dzieci zrobią to chętnie, gdyż już od najmłodszych lat mają zamiłowanie do książek, inne zaś będą je czytać z mniejszym entuzjazmem. Niezależnie od tego w jaki sposób dziecko podchodzi do nauki, warto zawsze przypominać mu, że jest to ważna część życia. Tak naprawdę uczymy się przez całe życie i edukacja zdobyta na jego wczesnym etapie może pomóc nam na jego późniejszym etapie. Poza tym, wiedza ta pomoże dziecku radzić sobie w różnorodnych sytuacjach życiowych.