„Kapelani zamordowani w Zbrodni Katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku” – wystawa na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna do końca lipca 2023 roku

Wystawa o tragicznym losie kapelanów, którzy zginęli podczas Zbrodni Katyńskiej, prezentowana jest w holu Dworca PKP Bydgoszcz Główna. Ekspozycja, nosząca tytuł „Kapelani zamordowani w Zbrodni Katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku”, będzie dostępna do oglądania aż do końca lipca 2023 roku.

Zbrodnia Katyńska została dokonana przez funkcjonariuszy NKWD, którzy w ciągu niespełna dwóch miesięcy, od 3 kwietnia do 16 maja 1940 roku, brutalnie zamordowali co najmniej 22 tysiące Polaków. Wśród ofiar byli jeńcy wojenni, oficerowie, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, policjanci oraz księża. Przed egzekucją przetrzymywano ich w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzieniach na terenach obecnej Ukrainy i Białorusi. Sposób mordowania był okrutny – strzał w tył głowy a następnie ciała wrzucane do masowych dołów.

W Bydgoszczy pamięć o ofiarach tej zbrodni utrwalona jest poprzez coroczne obchody rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W ich trakcie składane są wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Ceremonię tę honorują swoją obecnością nie tylko mieszkańcy miasta, ale także przedstawiciele Stowarzyszenia Bydgoskie Rodziny Katyńskie oraz władze wojewódzkie i miejskie.