Najlepsze kable i adaptery AV – przegląd i porównanie

Łączność bezprzewodowa zdecydowanie ułatwia parowanie różnych urządzeń. Dzięki technologii Wi-Fi oraz Bluetooth można zmniejszyć liczbę posiadanych przewodów do niezbędnego minimum. Korzystanie z bezprzewodowych głośników, słuchawek czy drukarek to duże udogodnienie. Jednak kabli nie da się całkowicie wyeliminować. Wciąż są potrzebne w wielu różnych sytuacjach. Które przewody naprawdę warto mieć pod ręką i na co zwracać uwagę, oceniając ich przydatność? Zobacz praktyczny poradnik!

Dobry przewód, czyli jaki?

Bezprzewodowe przesyłanie plików bardzo ułatwia życie. Nie zawsze jednak będzie możliwe i nie zawsze będzie efektywne. Pamiętaj o tym, że przesyłanie plików na odległość wymaga kompresji danych. Nie zawsze będziesz zadowolony z jakości otrzymanych plików (na przykład muzycznych), a poza tym nie każde urządzenie połączy się bezprzewodowo. Czasami transmisja z użyciem kabla będzie szybsza i skuteczniejsza, nieraz będzie jedyną dostępną opcją.

Warunkiem powodzenia jest jednak to, że będziesz mieć w zasięgu kable pasujący do obu urządzeń. A o to jest coraz trudniej, ponieważ niektórych portów już nie umieszcza się na obudowie. W wielu smartfonach ofiarą technologicznego postępu było na przykład wyeliminowanie gniazda jack. Nie inaczej jest z lekkimi, poręcznymi komputerami. W tych urządzeniach, dla odmiany, zmniejsza się liczbę dostępnych portów USB. Sytuację jeszcze bardziej komplikują sprzęty marki Apple, które korzystają zazwyczaj z innych standardów niż pozostałe firmy. Właśnie z tych powodów często przydają się adaptery i przejściówki.

Jak wybrać okablowanie dobrej jakości? Na pewno należy sobie uświadomić, że cena nie powinna być jedyny kryterium decydującym o wyborze konkretnego rozwiązania. Warto zwracać uwagę na odpowiednią długość przewodu, ale także jakość jego wykonania, renomę producenta oraz gwarancję. Uszkodzony kabel to potencjalne zagrożenie. Często oszczędzając na przewodach niskiej jakości, można niechcący uszkodzić sprzęt, który jest wart znacznie więcej od przewodu. Dlatego lepiej ufać tylko dużym producentom, sprawdzać opinie przed zakupem i z ostrożnością podchodzić do różnych promocji.

Najbardziej przydatne kable AV – lista

Wiesz już na co uważać, gdy szukasz odpowiedniego kabla do sprzętu AV? W takim razie można zająć się listą zakupów. Oto zestawienie najczęściej stosowanych przewodów. Sprawdź, czy masz je w domu!

  • Kabel USB do drukarki HAMA USB 2.0 A-B – będzie niezbędny, żeby wydrukować coś na starym urządzeniu, które jest pozbawione modułu Wi-Fi. Przyda się także w sytuacji, gdy internet od dostawcy nie działa i trzeba szybko wykonać druk, nie czekając na usunięcie awarii czy wyjaśnienie jej przyczyn.
  • Kabel SAVIO HDMI – DVI – ten przewód służy do połączenia komputera ze starym monitorem lub rzutnikiem multimedialnych. W wielu salach konferencyjnych wciąż są użytkowane wyświetlacze starego typu. Warto o tym pamiętać i mieć w razie czego taki kabel do dyspozycji.
  • Adapter HAMA USB-C – jack 3.5 mm – to jeden z prostszych sposobów na obejście problemu z brakiem gniazda jack w telefonie. Nie chcesz korzystać ze słuchawek bezprzewodowych? Możesz równie dobrze używać słuchawek na kablu. Dzięki tej przejściówce zamiast to złącza jack, podłączysz kabel do standardowego portu USB-C.
  • Kabel antenowy HAMA 90dB wtyk antenowy – gniazdo antenowe – niezbędny sprzęt dla każdego, kto ogląda telewizję dzięki antenie satelitarnej. Kabel optyczny, zwany antenowym, przekazuje sygnał do telewizora lub dekodera, gdzie jest od dekodowany i odtwarzany w formie obrazu i dźwięku. Pamiętaj, że przewód musi mieć odpowiednią długość!
  • Kabel HAMA USB 2.0 A – Mini USB – służy do połączenia z komputerem urządzeń starszej generacji – przede wszystkim kamer i aparatów cyfrowych.

Zobacz wszystkie najlepsze kable i adaptery AV w sklepie MediaMarkt.