Nowa linia tramwajowa na Szwederowie: od ronda Kujawskiego do ul. Bielickiej

Planowana jest budowa nowej trasy tramwajowej, która będzie biegła od ronda Kujawskiego, aż do pętli tramwajowej zlokalizowanej przy ulicy Bielickiej. Trasa ta przebiegać ma przez ulicę Solskiego, która będzie przystosowana do dwutorowego ruchu tramwajowego. Inwestycja nie dość, że doprowadzi do powstania nowych torów tramwajowych, to jeszcze po obu stronach ulicy Solskiego powstaną ścieżki rowerowe. Na ten cel zaplanowano środki finansowe pochodzące z programów Unii Europejskiej.

Projektowanie linii tramwajowej jest obecnie w toku. To już wcześniej zapowiadane przedsięwzięcie, które zakłada wybudowanie krótkiego fragmentu torowiska prowadzącego w kierunku ulicy Solskiego. Pierwsze prace związane z tą inwestycją rozpoczęły się podczas budowy linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej oraz Górnym Tarasie.

Grzegorz Rychel, ekspert ds. zarządzania projektami z krakowskiej firmy Progreg, którego zadaniem jest nadzór nad pracami projektowymi, udziela szczegółowych informacji na temat planowanej trasy. Zdradza, że kluczowym elementem tego przedsięwzięcia będzie przekształcenie ulicy Solskiego w drogę dwujezdniową, z chodnikami po obu stronach, ścieżkami rowerowymi i torowiskiem pośrodku. W ramach planowanej inwestycji nastąpi również przebudowa całej infrastruktury podziemnej. Ulice dojazdowe do nowej trasy tramwajowej zostaną poszerzone, a na ich skrzyżowaniach pojawią się sygnalizatory świetlne. Dodatkowo, pomiędzy rondem Kujawskim a ulicą Lenartowicza przewidziane jest utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych w pobliżu centrum handlowego Kaufland, co skróci czas dojścia wielu osobom na zakupy.