Nowa szkoła dla katechistów w Bydgoszczy: Odpowiedź Kościoła na malejącą liczbę kapłanów

Rok temu biskup Krzysztof Włodarczyk zapowiedział plany otwarcia szkoły dla katechistów w Bydgoszczy. Cieszy nas, że owocem tych planów jest Szkoła św. Pawła, która rozpoczęła swoją działalność ostatniego dnia września. Placówka ta została stworzona z myślą o kształceniu przyszłych katechistów, którzy po dwuletnim kursie będą wspierać kapłanów w ich posługach. To niezwykle ważne wsparcie, szczególnie teraz, gdy obserwujemy dramatyczny spadek liczby kapłanów.

Katechista to osoba, której oficjalną rolę ustanowił Papież Franciszek. Do zadań katechisty należy przede wszystkim dawanie świadectwa wiary w swoim środowisku. Celem jest zachęcanie innych do rozwoju duchowego oraz pomaganie im w przygotowaniu do przyjęcia sakramentów. Katechiści są również odpowiedzialni za prowadzenie katechezy parafialnej, skierowanej zarówno do dorosłych, jak i dzieci.

Ambitny plan powstania szkoły dla katechistów najprawdopodobniej jest jednym z kroków, które Kościół podjął w odpowiedzi na coraz bardziej odczuwalny brak powołań i spadek liczby księży, choć biskup Włodarczyk nie wyartykułował tego bezpośrednio.