Ostromeckie pałace i park zwyciężyły w plebiscycie National Geographic w konkursie na Cuda Polski

Wyniki plebiscytu na Cuda Polski 2024, organizowanego przez National Geographic, są już oficjalne. Wśród triumfatorów znalazły się pałace zlokalizowane w Ostromecku, niewielkiej miejscowości w pobliżu Bydgoszczy, wraz z otaczającym je malowniczym parkiem. Te urocze zabytki zostały wybrane jako jedno z cudów naszego kraju, nieopodal sławnego pałacu w Łańcucie.

Głosowanie odbywało się w każdym z województw, gdzie spośród trzech kandydatów wybierano jednego zwycięzcę. W województwie kujawsko-pomorskim tytuł ten przypadł pałacom w Ostromecku. Mieszkańcy Bydgoszczy dobrze znają i często odwiedzają to miejsce, przede wszystkim ze względu na urokliwy kompleks pałacowo-parkowy utrzymany w stylu warszawskiego rokoka. Z tarasu umieszczonego za budynkiem oraz okien pałaców roztaczają się piękne widoki na znajdujący się poniżej ogród w stylu włoskim, rzekę Wisłę i jej starorzecze. W parku regularnie organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne, które przyciągają liczne grono miłośników sztuki. Nad zarządzaniem pałacem czuwa Miejskie Centrum Kultury, które niedawno wzbogaciło ekspozycję o kolekcję unikalnych figurek-sów.

Michał Cessanis, redaktor „National Geographic Traveler” oraz ambasador plebiscytu, skierował gratulacje do wszystkich tegorocznych laureatów. Podkreślił, że plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem, a czytelnicy oddali rekordową liczbę głosów na 16 nowo wybranych „Cudów Polski”. Na liście znalazły się tak różnorodne miejsca jak naturalne uroki Borów Tucholskich, zabytki o bogatej historii jak Zamek w Łańcucie czy Twierdza Srebrna Góra, ale także mniejsze miasta jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński, które warto odwiedzić. Cessanis wyraził nadzieję, że „Cuda Polski 2024” staną się wyjątkowym, zaskakującym szlakiem podróżniczym.