Patronat Unii Europejskiej na bydgoskim rondzie – symbol członkostwa Polski w europejskiej wspólnocie

Od środy, bydgoskie Wzgórze Wolności może się pochwalić nowym nazewnictwem jednego ze swoich rond. Rondo Unii Europejskiej – tak od teraz nazywa się skrzyżowanie na przedłużeniu Trasy Uniwersyteckiej. Jest to część infrastruktury miejskiej, która powstała dzięki funduszom unijnym. Ale to tylko jeden z wielu miejsc i symboli, które przypominają o polskim członkostwie w Unii Europejskiej.

Rondo znajduje się na skrzyżowaniu Karpackiej i Ujejskiego w Bydgoszczy, a nową nazwę przyjęło 1 maja. Jak informuje Łukasz Krupa, zastępca prezydenta miasta, rondo do tej pory nie miało swojej nazwy. Powstało jako część budowy drugiego odcinka Trasy Uniwersyteckiej, do której realizacji wykorzystano fundusze unijne.

Bydgoszcz jest miastem, które zdecydowanie zyskało na przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy podkreśla, że to właśnie dzięki UE udało się rozwinąć nasze miasto. Przypomnienie o tym, jak ważnym krokiem dla Bydgoszczy było przystąpienie Polski do UE, jest jednym z powodów, dla których tak istotne było utworzenie w mieście symbolu tego wydarzenia.

W Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele podobnych symboli upamiętniających polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Szkoła Podstawowa nr 46 w Bydgoszczy również nosi imię Unii Europejskiej. W Solcu Kujawskim ulica patronowana przez Unię Europejską prowadzi do działającego tam Parku Przemysłowego. Niebieska flaga z dwunastoma gwiazdami widnieje wszędzie tam, gdzie inwestycje zostały sfinansowane z funduszy unijnych.