Secesyjna kamienica stanie się wizytówką miasta

Secesyjna kamienica nr 12 przy ul. I. Paderewskiego jest właśnie remontowana. To jedna z głównych ulic, która wkrótce stanie się ważnym łącznikiem między Śródmieściem a budowanym kampusem Akademii Muzycznej.

Budynek powstał w latach 1909-1910 na planie prostokąta. Budynek posiada trzy kondygnacje z poddaszem użytkowym. Dodatkowo w podpiwniczeniu znajduje się kondygnacja piwniczna. Od strony dziedzińca znajdują się dwie awangardowe bryły. Elementem wyróżniającym od frontu jest elegancko zdobiony portal wejściowy. Stylizowane kolumny wspierają nadproża utrzymane w stylu secesyjnym.

Na uwagę zasługuje również oryginalna stolarka drzwiowa, która posiada liczne podziały oraz popularne kiedyś nadświetle. Skrajne partie budowli nakryte są szczytami. Między nimi na poddaszu umieszczono lukarnę. Elewację frontową zdobią również festony, elementy dekoracyjne przypominające upięte sukno. Charakterystycznym elementem kamienic w tym rejonie Bydgoszczy jest także przedsionek. W czasie I wojny światowej Antoni Weinelowski, właściciel dużej fabryki obuwia „Leo”, w ubiegłym wieku ul. T. Kościuszki.