Tablica monitorująca jakość powietrza – nowa inicjatywa Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy

W murach Zespołu Szkół Chemicznych, zlokalizowanego na bydgoskiej ulicy Łukasiewicza, zainstalowano tablicę monitorującą skład powietrza. To narzędzie, które ma na celu nie tylko pomóc w ochronie środowiska, ale również edukować społeczność lokalną o kwestiach związanych z jakością powietrza.

Lucyna Brodziak, dyrektor placówki edukacyjnej, udzieliła informacji na temat podłoża tego projektu. Zdradziła, że od września poprzedniego roku czterej uczniowie z piątej klasy technikum ochrony środowiska zdobywają doświadczenie zawodowe w ProEko, firmie działającej na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Nie tylko rozwijają tam swoje umiejętności dotyczące ochrony środowiska, ale także poznają praktyczne aspekty tej dziedziny, takie jak proces spalania odpadów niebezpiecznych.

Powstanie tablicy jest efektem współpracy szkoły z firmą ProEko. Dzięki tej inicjatywie nie tylko uczniowie, ale i mieszkańcy dzielnicy Kapuściska mogą na bieżąco śledzić, jakiej jakości powietrze oddychają, a także jak działalność firmy wpływa na stan środowiska. Projekt zyskał aprobatę miejskiego plastyka, który wyraził zgodę na instalację tablicy.

Dyrektor Brodziak wyjaśniła, że uczniowie na co dzień będą przechodzić obok tablicy monitorującej czystość składu powietrza, co pozwoli im porównywać aktualne dane z dopuszczalnymi normami. Szkoła planuje również zorganizować akcję edukacyjną mającą na celu przybliżenie znaczenia poszczególnych parametrów wyświetlanych na tablicy.