Województwo Kujawsko-Pomorskie – co warto zobaczyć?

Województwo kujawsko-pomorskie cechuje się bardzo zróżnicowaną architekturą i posiada odrębną i specyficzną kulturę, sposób na życie oraz język. Warto odkryć jego tajemnice z różnych powodów. Możemy wśród nich wymienić zapierające dech w piersi krajobrazy oraz bogate szlaki przyrodnicze. Poza tym jest tutaj wiele wsi oraz miast, które na swoim terenie gromadzą wiele wiekowych zabytków, które z pewnością przypadną do gustu każdemu turyście. Co warto zwiedzić w tym rejonie?

Toruń

Toruń to bardzo niedocenianie miasto, które charakteryzuje się świetnym klimatem. Turyści co krok mogą dostrzec tu średniowieczne zabytki. Dodatkowo na wyciągnięcie ręki są tutaj ustronne miejsca, w których możemy poczuć się, jakbyśmy przenieśli się w czasie o ok. 500 lat.

Bory Tucholskie

Jest to miejsce, które za sprawą swojej bogatej oferty przypadnie do gustu każdemu. Istnieje tu możliwość wypoczynku i relaksu, eksploatacji pieszej, kajakowej oraz rowerowej. Mili mieszkańcy, liczne tereny zielone co roku przyciągają rzesze spragnionych wrażeń turystów. Nie brakuje tutaj także rezerwatów przyrody, miejsc do odkrycia, klimatycznych jezior i innych popularnych atrakcji.

Golub-Dobrzyń

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pokrzyżackich zamków w regionie. Co prawda zamek został odbudowany, lecz jego klimat oraz średniowieczna bryła zachowała swój charakter. We wnętrzach obiektu znaleźć możemy sporo pamiątek z czasów świetności tego miejsca.

Kowal

Leżące w powiecie włocławskim miasto jest miejscem urodzenia Kazimierza Wielkiego i niegdysiejsza siedziba Korony Królestwa Polskiego. W tym miejscu znajdziemy wiele interesujących budowli. Jest to między innymi pomnik wspomnianego Kaźmierza Wielkiego, który powstał w 700-setną rocznice urodzin króla.

Góra Zamkowa – Dobrzyń nad Wisłą

Góra Zamkowa skrywa w sobie wiele tajemnic i bogatą historię. Niegdyś stał tu potężny zamek, który został zdobyty przez Krzyżaków. Po wyczerpującej 3-dniowej walce z Krzyżakami wymordowali oni wszystkich jego mieszkańców. Niestety budowla nigdy nie została odtworzona.

Chełmno

Zwane także „miastem zakochanych”, czy „małym Krakowem” Chełmno jest bardzo klimatycznym miasteczkiem z wieloma fascynującymi uliczkami, które doskonale oddają charakter dawnych lat. Co ciekawe, pierwotny układ ulic został tutaj zachowany w nienagannym stanie.