Zabytkowy budynek w remoncie

Charakterystyczny budynek przy ul. Świetlicowej 8, obecnie pełni funkcję mieszkalną. Jego dach jest pokryty ociepleniem i otrzyma nową dachówkę. To jeden z zachowanych elementów zespołu dawnej fabryki amunicji DAG.

Projekt obejmował zerwanie starej dachówki, dołożenie kominów, montaż poddaszy i lukarn, zamontowanie wyłazów dachowych, wykonanie nowych rynien i oświetlenia oraz remont otoczenia budynku. Ze względu na wysoki sufit prace są bardzo drogie i pochłoną 1,2 mln zł. Wszystkie projekty mają zostać zakończone latem.

Zabytkowy budynek powstał w czasie okupacji, w latach 1940-1941. Posiada trzy kondygnacje naziemne, nieużytkowe poddasze oraz pełne podpiwniczenie. Wykorzystana powierzchnia to około 3000 metrów kwadratowych. Do budynku prowadzi centralna klatka schodowa. Budynek pełni głównie funkcje mieszkalne. W budynku znajduje się 30 lokali mieszkalnych oraz sklep. W elewacji dominuje brązowa cegła licowa. Długi dach ze wzmocnionymi żelbetonami pokryty jest dachówką ceramiczną. Piwnicę zaprojektowano jako schron przeciwlotniczy. Posiada część drugiego poziomu, gdzie znajduje się pomieszczenie do usuwania popiołu z kotła, który rozpoczął pracę w budynku. Obecnie obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.