20-lecie Diecezji Bydgoskiej: Uroczystości, piknik i peregrynacja figury św. Michała Archanioła

W sobotę 6 kwietnia, Bydgoszcz świętowała 20-lecie powstania Diecezji Bydgoskiej. Uroczystości rozpoczął Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, który przewodniczył mszy dziękczynnej w bazylice bydgoskiej. Tę szczególną okazję uświetnił występ chóru liczącego prawie 250 członków, reprezentujących 12 różnych chórów z diecezji. Nabożeństwo zgromadziło liczne grono wiernych oraz całe prezbiterium Diecezji Bydgoskiej.

Po zakończeniu mszy na placu przed bazyliką odbył się piknik ewangelizacyjny. Zorganizowano go dla wszystkich mieszkańców diecezji. Wydarzenie to obfitowało w występy artystyczne miejscowych twórców, a także animacje dla najmłodszych. Wojskowa grochówka i słodki poczęstunek dopełniły atmosferę pikniku.

Jednym z punktów programu obchodów był również start peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano. Figura ta ma odwiedzić wszystkie parafie Diecezji Bydgoskiej do 24 listopada – z przerwą w okresie wakacji. Jak podkreślił ks. kanonik Mirosław Pstrągowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, jest to jedyna diecezja w Polsce, która podjęła się takiego zadania.

Zwieńczeniem dnia była zaplanowana na wieczór uroczysta gala w Filharmonii Pomorskiej. W koncercie dziękczynnym z okazji 20. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej wystąpiły: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W repertuarze znalazły się takie utwory jak: Msza C-dur Koronacyjna KV 317 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158 tego samego kompozytora oraz Ave Maria Johann Sebastian Bacha i Charlesa Gounoda.