Ekspansja bydgoskiej firmy Pesa na afrykańskie tereny kolejowe: Pierwszy z 12 pociągów dotarł do Ghany

Pierwszy z dwunastu pociągów, zamówionych przez ghańskie koleje, został dostarczony do Ghany przez bydgoską firmę Pesa. Podróż morska pociągu do afrykańskiego kraju trwała 1,5 miesiąca.

Maciej Grześkowiak, dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w firmie Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A., podkreśla wyzwania, jakie stanęły przed firmą. Po przeprowadzeniu odbiorów technicznych w Polsce, konieczne było zdemontowanie pojazdu oraz jego załadowanie na specjalną lawetę. Następnie transport specjalny przewiózł go do portu w Hamburgu.

W niemieckim porcie pociąg został załadowany na statek, który po 1,5 miesiąca dopłynął do Ghany. Tam nastąpiło rozładunku pojazdu. Teraz czeka go ponowne montowanie i uruchomienie na nowym terytorium.

Podczas gdy odbywał się transport pociągu, Pesa dbała o szkolenia personelu w Polsce. Pierwsza grupa pięciu do sześciu maszynistów i techników z Ghany otrzymała niezbędne szkolenia w Bydgoszczy. Dzięki temu, po uruchomieniu pojazdu na miejscu, pierwsze jazdy testowe mogą odbyć się z udziałem lokalnej załogi.