Bolesław Biegas: Zapomniany talent polskiego rzeźbiarstwa ukazany w Bydgoskim Centrum Sztuki

Bolesław Biegas, wybitny artysta przełomu XIX i XX wieku, zyskał renomę jako jeden z najznakomitszych rzeźbiarzy epoki. Jego kariera rozkwitała na paryskiej scenie sztuki, choć w ojczyźnie pozostawał postacią nieco zapomnianą. Dzieła tego utalentowanego twórcy – rzeźbiarza, malarza oraz literata – obecnie można podziwiać na wystawie w Bydgoskim Centrum Sztuki.

Jako osobowość pełna tajemniczości, Bolesław Biegas urodził się w 1877 roku w ubogiej rodzinie chłopskiej na Mazowszu. Jego nieoczekiwane odkrycie artystycznego talentu otworzyło mu drogę do studiów w prestiżowej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomimo wydalenia z tej instytucji, Biegas kontynuował swoją artystyczną ścieżkę, zdobywając uznanie na salonach sztuki w Paryżu na początku XX wieku.

Agnieszka Wolska, dyrektor Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, podkreśla niezwykłość warsztatu artysty. Jego rzeźby, które przyniosły mu największą sławę, wyróżniają się precyzyjnymi detalami, zaskakującymi możliwościami oraz widoczną manualną sprawnością.

Obecna wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki, zorganizowana we współpracy z Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, przedstawia bogate dziedzictwo artysty, który odszedł ze świata 70 lat temu. Wystawę można odwiedzać aż do końca kwietnia bieżącego roku.