50 lat istnienia Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy: od Izby Tradycji do Muzeum

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Z tej okazji, dla zwiedzających przygotowano wyjątkową ekspozycję pod nazwą „Od Sali Tradycji do Muzeum”. Wystawa ta prezentuje półwieczną historię instytucji, podkreślając jej znaczenie dla nauki i edukacji.

Początki bydgoskiej placówki muzealnej datowane są na 50 lat temu. Początkowo funkcjonowała ona jako Izba Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Z czasem przekształciła się w Pomorskie Muzeum Wojskowe, a ostatecznie przyjęła obecną nazwę – Muzeum Wojsk Lądowych. Warto dodać, że historia samego budynku jest równie fascynująca co historia muzeum.

– Budowniczy zdobili fasadę niewielkimi szkliwionymi kafelkami, które w pewnym momencie zaczęły spadać stwarzając realne zagrożenie – przywołuje kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, pan Jerzy Lelwic.

Nie tylko wygląd budynku ulegał zmianom na przestrzeni lat. Również charakter stałej ekspozycji ewoluował, obecnie obejmując historię od epoki Mieszka I do czasów współczesnych.

Ciekawostką związaną z muzeum jest historia z początku lat 90. Wówczas satelita szpiegowski Stanów Zjednoczonych wykonał zdjęcia rakiety wzorowanej na model V2, która znajdowała się przy budynku muzeum. Wywołało to reakcję rządu amerykańskiego, który zażądał wyjaśnień w sprawie przeznaczenia tej rakiety – jednej z nielicznych tego typu wystawianych w polskich muzeach.