Spotkanie dotyczące polityki senioralnej i wprowadzenia bonu senioralnego w Bydgoszczy

Przed przeprowadzeniem regionalnych rozmów na temat bonu senioralnego w Bydgoszczy, zorganizowano konferencję. Wzięli w niej udział Marzena Okła-Drewnowicz, minister odpowiedzialna za kwestie polityki senioralnej, a także Michał Sztybel, pełniący funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego.

Pani Minister zauważyła, że obecnie około 26% populacji w wieku 60 lat i więcej mieszka na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podobnie jak cała Europa, region ten również będzie się starzał. Prognozuje się, że do 2060 roku liczba mieszkańców tego województwa zmniejszy się o około 23%. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest dostrzeganie tych danych.

Rząd planuje podjąć działania, aby wspierać starzejące się społeczeństwo. Bon senioralny został omówiony 22 listopada podczas spotkania w Urzędzie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Będą go mogły otrzymać osoby powyżej 75 roku życia, które mają niezaspokojone potrzeby podstawowych czynności dnia codziennego, a ich rodziny ze względu na pracę zawodową nie mogą im tego zapewnić. Aktywne zawodowo dzieci lub wnuki (jeżeli dzieci nie żyją) będą mogły złożyć wniosek o przyznanie Bonu Senioralnego dla swojej starszej osoby.

Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, podczas konferencji 22 listopada podkreślił, że to, iż polityką senioralną zajmuje się osoba będąca ministrem, pokazuje priorytet jaki ten temat ma w rządzie premiera Donalda Tuska. Wskazał na potrzebę zaangażowania służby publicznej w pomoc seniorom, co wynika z danych statystycznych. Razem z panią minister wręczyli powołania przedstawicielom różnych instytucji, m.in. rad seniorów z poszczególnych miast, ośrodków opieki społecznej czy biura aktywności społecznej, którzy będą pomagać w prowadzeniu polityki senioralnej. Chcą, aby głos z całego województwa był słyszalny.