Akcja "Bezpieczny pieszy" przeprowadzona przez bydgoską policję

W mieście Bydgoszcz funkcjonariusze miejscowej policji podjęli działania mające na celu podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa pieszych na drogach i ulicach tego miasta. W tym celu rozmieścili pojazd wyposażony w kamery z mobilnego centrum monitoringu w miejscu, gdzie krzyżują się aleja Wojska Polskiego i ulica Lecha Kaczyńskiego, na osiedlu Kapuściska.

Policjanci podkreślają, iż piesi są niewystarczająco chronieni jako uczestnicy ruchu drogowego. Brakuje im ochrony zapewnianej przez konstrukcję samochodu, takiej jak karoseria czy poduszki powietrzne, a także innych elementów technicznych. Konsekwencją tego jest fakt, iż w wyniku kolizji z pojazdem pieszy może zginąć lub odnieść obrażenia. Istnieje jednak możliwość zminimalizowania tego ryzyka poprzez noszenie elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach – przypominają stróże prawa.

Podczas czwartkowej akcji, przeprowadzonej 5 października, pt. „Bezpieczny pieszy”, funkcjonariusze skupiali się nie tylko na kontrolowaniu zachowań kierowców w stosunku do pieszych, ale również na obserwacji samych pieszych. Przy wykorzystaniu mobilnego centrum monitoringu badali zachowanie pieszych w okolicach skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Lecha Kaczyńskiego w Bydgoszczy.