"Andrzej Szwalbe i jego muzyczne dziedzictwo" – temat 61. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

Pod tym hasłem odbędzie się tegoroczny, 61. już Bydgoski Festiwal Muzyczny. Podczas trwania wydarzenia zaprezentowane zostaną muzyczne kompozycje pochodzące z różnych epok i kultur. Wśród uczestników Festiwalu znajdą się renomowani artyści z różnych zakątków globu, w tym z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Azerbejdżan, Niemcy czy Węgry.

W Filharmonii Pomorskiej miało miejsce uroczyste rozpoczęcie tego trzytygodniowego święta sztuki, które odbyło się pod znakiem koncertu prezentującego najważniejsze symfonie XIX i XX wieku. Widzowie mogli między innymi wysłuchać monumentalnej kompozycji sakralnej „Credo”, autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora, który odszedł od nas trzy lata temu. Wykonanie tego utworu spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, której aplauz na stojąco długo nie milknął.

Sam utwór „Credo”, będący wyznaniem wiary, stanowi jedną z najbardziej osobistych i duchowych kompozycji sakralnych Pendereckiego. Już od pierwszych dźwięków niesie ze sobą silne emocje i wzbudza głębokie uczucia duchowe. Penderecki, twórca zafascynowany tematyką uniwersalną, przez wiele lat utrzymywał bliski związek z Bydgoszczą oraz Filharmonią Pomorską.