Elektroniczne paragony: korzyści i perspektywy

Prowadzenie procesu fiskalizacji z użyciem e-paragonów może przynieść znaczne oszczędności w kosztach, oscylujące między 50 a 80 proc. w porównaniu do tradycyjnych dowodów zakupu na papierze – poinformował PAP Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów. Podkreślił także, że choć udział paragonów elektronicznych wśród tych papierowych w naszym kraju nie jest jeszcze imponujący, to tempo ich implementacji systematycznie rośnie.

E-paragon stanowi nowoczesną, cyfrową odpowiedź na dotychczasowe paragony papierowe. To innowacyjne rozwiązanie zostało uznane za równoprawne z tradycyjnymi dowodami zakupu dzięki regulacjom wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Przepisy te zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku, od kiedy to e-paragony uzyskały pełną akceptację prawną jako dowód zakupu. Wykorzystywane są one m.in. przy zwrotach produktów czy zgłaszaniu reklamacji.

Z technologicznego punktu widzenia możliwość wystawiania e-paragonów stała się realna w maju 2022 roku. Wynikało to ze stworzenia platformy eparagony, będącej pierwszym w Polsce HUB-em dedykowanym tej technologii.