Kapituła "Bydgoskich Autografów" ogłasza tegorocznych laureatów

Rada „Bydgoskich Autografów” w minioną środę podjęła decyzję o nowych osobach, które zostaną uhonorowane swoim autografem na ulicy Długiej w Bydgoszczy. Tym razem podkreślono osiągnięcia Krystyny Gawek, Marka Chełminiaka oraz profesora Romana Ossowskiego. Pierwsze autografy w tym wyjątkowym miejscu zostały odsłonięte w 2007 roku, a co roku liczba osób, które dołączają do tej elity, rośnie. Obecnie mówimy już o kilkudziesięciu takich autografach. Krystyna Gawek, Marek Chełminiak oraz prof. Roman Ossowski dołączą do tego grona jesienią.

Projekt „Bydgoskie Autografy” został stworzony z myślą o honorowaniu osób, które są niejako ambasadorami naszego miasta – Bydgoszczy – poza jej granicami. To osoby, których triumfy zawodowe, artystyczne czy sportowe sprawiają, że o naszym mieście słychać głośno i to zawsze w pozytywnym kontekście.

Krystyna Gawek to społeczniczka z silnymi powiązaniami ze Szwederowem. Już od ponad 60 lat angażuje się w życie kulturalne swojej dzielnicy, kultywując historię i tradycję dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Jest aktywną członkinią Koła Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Od prawie 30 lat zajmuje się redagowaniem gazety Rady Szwederowa „Głos Szwederowa”. To ona zainicjowała proces budowy pomnika Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując społeczną zbiórkę funduszy na ten cel. Co roku w rocznicę urodzin i śmierci poetki, Gawek organizuje spotkanie przedszkolaków, którzy recytują jej wiersze. Prowadzi także konkursy związane z historią Bydgoszczy dla młodzieży szkolnej ze Szwederowa.