Bezpieczny klient, pracownik i podwykonawca – rozwiązania na podłogi w firmie

Firmowa podłoga jest nie tylko szlakiem komunikacyjnym, ale także wizytówką przedsiębiorstwa – zwłaszcza w jego reprezentatywnej części. Jej prawidłowe wykonanie ma jednak znaczenie w każdym pomieszczeniu – również na produkcji. Zastosowane rozwiązania mogą wpłynąć na estetykę budynku, bezpieczeństwo pracowników, wygodę osób wykonujących prace porządkowe – a zatem przekładają się na oszczędności, a nawet zyski dla firmy. O czym pamiętać projektując, wykonując czy modernizując podłogę w różnych częściach firmy?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na terenie firmy?

Warto pamiętać, że firmowa podłoga powinna być przede wszystkim bezpieczna. W zależności od rodzaju pomieszczenia, poruszającym się po nim osobom grozi różnego rodzaju ryzyko – np. poślizgnięcia się na kafelkach, potknięcia się o dywan. Można narzekać na niezdarność pracowników czy gości, ale faktem pozostaje, że za bezpieczeństwo w firmie odpowiada jej właściciel. Co to oznacza w praktyce? Jeśli rzeczywiście dojdzie do wypadku, każda osoba poszkodowana będzie miała możliwość ubiegania się o odszkodowanie z OC firmy. W przypadku pracownika oznacza to również szereg konsekwencji wynikających ze wszczęcia procedury wypadku w pracy. Można liczyć się z kontrolą PIP.

Jak zaradzić takim sytuacjom? Należy zadbać o wykonanie podłogi w sposób minimalizujący ryzyko doznania urazów. Nie wybierajmy śliskich płytek, zrezygnujmy z bujnych wykładzin, a każdą nierówność wyraźnie oznaczmy.

Mata tekstylna – estetyczna i bezpieczna strefa wejścia

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym firmę gościom może przysparzać wielu problemów, zwłaszcza tych natury estetycznej. Chcemy, żeby hall czy recepcja były wizytówką przedsiębiorstwa – wyłożenie ich gumowymi matami czy zastosowanie metalowych kratek nie zawsze będzie współgrało z wystrojem. Co zatem lepiej poświęcić – design czy funkcjonalność? Na szczęście wcale nie muszą one stanowić opozycji.

Na https://www.alumatex.pl/produkty/maty-tekstylne możesz wybrać matę tekstylną zaprojektowaną specjalnie z myślą o wewnętrznych strefach wejścia czy korytarzach. Wizualnie nie różni się ona od wykładziny. Jest dostępna w szerokiej gamie wzorów i kolorów, a więc nie ma najmniejszych problemów z jej dopasowaniem do wnętrza. Jej prawdziwe właściwości skrywa dopiero podstawa – wykonana z trwałej i nieulegającej deformacjom gumy nylonowej. Dzięki niej wycieraczka tekstylna jest bezpieczna, nie ślizga się i nie zwija. Jednocześnie wysoki poziom absorpcji umożliwia wchłonięcie płynnych zanieczyszczeń z obuwia i znacznie ułatwia sprzątanie.

Mata antyzmęczeniowa – niezbędna na produkcji

Najtrudniej zapewnić bezpieczeństwo pracownikom produkcji – już sam charakter pomieszczeń charakteryzuje się większym narażeniem na różnego rodzaju urazy. Nawet osoby cały dzień przebywające przy taśmie, nie stanowią wyjątku. W ich przypadku to właśnie wymuszona pozycja ciała jest największym problemem, przyczynia się bowiem do deformacji kręgosłupa i stawów, a co za tym idzie do przykurczy, poważnych dolegliwości bólowych, a z czasem do zwyrodnień. Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest naprawdę proste – to mata do stania.

Mata antyzmęczeniowa pełni rolę poduszki powietrznej, amortyzując i odciążając stawy i kościec pracownika. A to jeszcze nie wszystko – ze względu na właściwości elektrostatyczne i niepalne, mata stanowi doskonałe zabezpieczenie przed pożarem czy porażeniem prądem, co jest szczególnie istotne na stanowiskach pracy wykorzystujących materiały łatwopalne lub otwarte źródła prądu.

Klapa rewizyjna – jak zadbać o bezpieczeństwo podwykonawcy?

W posadzce często umieszczona jest klapa podłogowa, umożliwiająca dokonanie rewizji czy remontu instalacji w obiekcie. To detal, ale bardzo istotny – tak z punktu widzenia podwykonawcy, jak i klienta.

Osoby wykonujące prace konserwatorskie czy inspekcje w obiekcie, również powinny być bezpieczne na terenie firmy . Konieczna jest zatem odpowiednio zabezpieczona klapa rewizyjna o dostatecznie dużych wymiarach, umożliwiających łatwe manipulowanie urządzeniami pomiarowymi czy narzędziami ręcznymi.

Dla klienta odwiedzającego firmę najbardziej liczy się natomiast estetyka. To dlatego warto zdecydować się na klapę podłogową, której pokrywę można zabudować tym samym materiałem, z jakiego wykonano posadzkę (np. kafelkami, panelami). Oczywiście właz rewizyjny musi być zabezpieczony przed dostępem osób trzecich – wybieraj modele z dedykowanym kluczem, bez którego otwarcie klapy nie jest możliwe.