Brak klinik realizujących leczenie niepłodności in vitro w Toruniu

W całym kraju in vitro jest realizowane przez 58 ośrodków medycznych, niestety żaden z nich nie znajduje się w Toruniu ani w powiecie toruńskim. Główną rolę w województwie kujawsko-pomorskim odgrywa Bydgoszcz, gdzie skupione są najbardziej aktywne placówki.

Od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku trwa program leczenia niepłodności metodą in vitro, skierowany do małżeństw lub par żyjących we wspólnym pożyciu, u których stwierdzono problem niepłodności lub poprzednie metody leczenia okazały się niewłaściwe. Program obejmuje także pary, które posiadają zarodki przechowywane i kriokonserwowane, utworzone podczas wcześniejszych procedur in vitro.

Mimo że 58 klinik zawarło umowy z ministerstwem na realizację leczenia in vitro, ani jedna z nich nie jest zlokalizowana na terenie Torunia lub powiatu toruńskiego. Najbliższą możliwość skorzystania z programu rządowego mają mieszkańcy Torunia i okolic w Bydgoszczy, gdzie znajdują się dwie placówki realizujące ten program: Centrum Medyczne Klinika Leczenia Niepłodności na ulicy Waleniowej 24 oraz Gameta Bydgoszcz – Klinika Leczenia Niepłodności na ulicy Michała Kleofasa Ogińskiego 2.

Kolejny ośrodek, który realizuje leczenie in vitro na podstawie umowy z ministerstwem, znajduje się w Niemczu, niedaleko Bydgoszczy. To tam zlokalizowana jest Klinika Zdrówko s. c. Iwona Adamczak, Rafał Adamczak na Alei Adama Mickiewicza 23, gdzie możliwe jest skorzystanie z bezpłatnego programu leczenia niepłodności.