Bydgoszcz: 10 nowych niskopodłogowych tramwajów od PESA w 2023, a do 2025 ma ich być 30 więcej

W roku 2023 Bydgoszcz zasiliło 10 świeżo wyprodukowanych tramwajów niskopodłogowych, które dostarczyła firma PESA. W ramach podpisanego kontraktu, zakłada się wprowadzenie do eksploatacji kolejnych 30 zaawansowanych technologicznie pojazdów w następnych latach.

Pierwszy z nowo dostarczonych tramwajów ujrzał światło dzienne w bydgoskiej zajezdni w sierpniu. Miesiąc po miesiącu, kolejne składy zaczęły pojawiać się na ulicach miasta. Komplet dziesięciu nowoczesnych niskopodłogowców został dostarczony przez firmę PESA do listopada. Na początku roku, w styczniu 2023, podało się do wiadomości publicznej, że zamówienie planuje się rozszerzyć o kolejnych 19 pojazdów, a w marcu dodano jeszcze 11 do zamówienia. Przewiduje się, że cały kontrakt zostanie zakończony do roku 2025.

W przeszłości, do roku 2010, flota tramwajowa Bydgoszczy składała się jedynie z dwóch nowoczesnych pojazdów. Do paru współczesnych Tramicusów oraz starych Konstali, w następnych latach dołączyło 33 nowe pojazdy typu Swing. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej informował o realizacji kontraktu, mówiąc: „Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli wymienić cały nasz tabor na nowy. 30-letnie „Konstale” zostaną zastąpione przez nowoczesne tramwaje.”