Bydgoszcz – kluczowy punkt w nawiązywaniu relacji polsko-węgierskich poprzez kulturowe i sportowe inicjatywy

W ciągu ostatnich kilku lat, Bydgoszcz stała się istotnym elementem w budowaniu więzi pomiędzy Polską a Węgrami. Miasto to jest znane z organizowania licznych wydarzeń promujących kulturę węgierską. Gwóźdź programu Festiwalu Kultury Węgierskiej, który odbywa się regularnie w Bydgoszczy, stanowiło przedstawienie czternastej edycji konsularnego wina Bydgostia Consular. Prezentacja miała miejsce w historycznej hali Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier, wyraziła swoje uznanie dla znaczenia i rozwoju festiwalu, podkreślając jego stałe miejsce w kalendarzu spotkań polsko-węgierskich. „To już tradycja, że co roku przybywamy do Bydgoszczy, gdzie Festiwal Kultury Węgierskiej nieustannie rośnie i rozwija się”, powiedziała ambasador. Dodała, że jest zachwycona otwartością mieszkańców Bydgoszczy na różne inicjatywy, i podkreśliła wartość wsparcia udzielanego przez honorowego konsula, Marka Pietrzaka.

W tym roku, dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Węgierskiego Liszta w Warszawie, festiwal zyskał nowy, sportowy wymiar. W czwartek w International School of Bydgoszcz miały miejsce pokazy „teqballa” – sportu łączącego elementy piłki nożnej i tenisa stołowego, który został wynaleziony na Węgrzech. Pokaz prowadził aktualny mistrz świata tej dyscypliny, Adrian Duszak, który jest Polakiem.