Bydgoszcz kontynuuje finansowanie programów wspierających leczenie niepłodności i opiekę prenatalną

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, ogłosił, że miasto będzie nadal angażować środki finansowe w realizację programów In vitro oraz domowego KTG. Co roku na te inicjatywy miasto przeznacza ponad pół miliona złotych ze swojego budżetu.

„Prowadzimy dwa kluczowe programy – jeden dotyczy leczenia niepłodności metodą In vitro, który jest już realizowany od kilku lat. Drugi to stosunkowo nowa inicjatywa, mianowicie program domowego KTG, skierowany do ciężarnych kobiet, które z różnych powodów potrzebują dokładniejszego monitoringu płodu. Cieszy się on duże zainteresowanie” – wyjaśnia Rafał Bruski.

Od 2019 roku, Bydgoszcz prowadzi miejski program zdrowia in vitro. Jak informuje Agnieszka Bańkowska, dyrektor Biura Zdrowia i Polityki UMB, „Dotychczas z naszego programu skorzystało 345 par. Jest to bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza patrząc na liczbę 106 ciąż, które udało nam się osiągnąć dzięki tej inicjatywie. Na ten cel przeznaczamy rocznie 500 tys. zł, co pozwala na wsparcie 72 par”.

Natomiast program KTG został uruchomiony w 2022 roku i zdążył już przyciągnąć wielu zainteresowanych. „W ciągu zaledwie trzech miesięcy skończyła się cała pula dla około 100 kobiet z ciążą wysokiego ryzyka. Choć KTG jest zazwyczaj przeprowadzane w szpitalu, nasz program umożliwia kobietom samodzielne wykonanie tego badania w domowych warunkach” – komentuje Szymon Wiłnicki, ratownik medyczny i radny miasta Bydgoszczy.