14 listopada to data, gdy publicznie zaprezentowano nowy projekt budżetu dla Miasta Bydgoszcz na rok 2025. Planowane są inwestycje w kwocie 962 mln złotych, co stanowi rekordowe zaangażowanie finansowe w tej kategorii.
Tradycyjnie, w listopadzie każdego roku, następuje prezentacja projektów budżetowych różnych jednostek publicznych. Już niebawem odbędzie się pierwsze czytanie ustawy budżetowej oraz wieloletniej prognozy finansowej. Następnie w ciągu najbliższych tygodni, Radni będą podejmować decyzje dotyczące ewentualnych korekt – co usunąć, a co dodać do propozycji.
Obecny projekt przewiduje wydatki na poziomie 3,8 mld złotych (to o 0,8 mld więcej niż planowano na 2024 rok), przy przychodach szacowanych na około 3,4 mld złotych (więcej o 0,6 mld niż rok wcześniej). Pomimo iż poprzednio na konferencjach prasowych mówiono o „trudnym budżecie”, tym razem takiego stwierdzenia nie padło. Bydgoszcz, dzięki zmianie przepisów krajowych, zyskała w tym roku dodatkowo około 100 mln złotych w porównaniu do momentu ogłoszenia projektu na 2024 rok. Przewidywane zyski na przyszły rok to aż 172 mln złotych.
Planowane są rekordowe wydatki inwestycyjne: 965 mln złotych z budżetu Miasta oraz 233 mln złotych z budżetu spółek ze 100% udziałem Miasta (w porównaniu do ubiegłego roku, było to odpowiednio 496 mln i 217 mln złotych). Jednocześnie prognozuje się poprawę sytuacji finansowej miasta – nadwyżka operacyjna ma wynieść 221 mln złotych, co jest o 30 mln złotych więcej niż w roku 2019. Nadwyżka ta służy jako źródło spłaty kredytów inwestycyjnych (obecnie miasto jest w stanie spłacić je w ciągu 4 lat, co jest jednym z najlepszych wskaźników miast tworzących Unię Metropolii Polskich) oraz jako źródło wkładu własnego do inwestycji z dofinansowaniem zewnętrznym.
W planach jest też zaciągnięcie kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego na kwotę blisko 500 mln złotych. Gdyby został on przyznany, posłużyłby na sfinansowanie inwestycji już zrealizowanych (38 mln złotych) oraz planowanych (462 mln złotych). Kredyt ma być zaciągnięty na okres nie przekraczający 20 lat, z niskim oprocentowaniem wynoszącym 0 lub 1%. Ponadto, możliwe jest umorzenie do 5% kwoty kredytu, co w praktyce oznacza, że nie będzie generować dodatkowych kosztów, a ostatecznie doprowadzi do dodatkowego, choć niewielkiego dofinansowania.