Decyzja Okręgowego Sądu Lekarskiego w Bydgoszczy: lekarz odmówił aborcji

Okręgowy Sąd Lekarski w Bydgoszczy podjął decyzję w kwestii odmowy przeprowadzenia legalnej aborcji przez specjalistę ginekologii ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 noszącego imię dr. Jana Biziela.

Sąd Lekarski stacjonujący w Bydgoszczy, 17 maja wyemitował rezolucję dotyczącą prof. Mariusza Dubiela, pełniącego rolę kierownika Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Pacjentka oskarżyła go o naruszenie jej praw i zasad etyki lekarskiej – jak podaje „Gazeta Wyborcza”.

Ostateczne postanowienie Sądu Lekarskiego nastąpiło po dwóch nieudanych próbach wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez rzecznika ds. odpowiedzialności zawodowej działającego przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej.

W 2020 roku, przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej, który znacząco ograniczył przesłanki do przeprowadzenia aborcji, Małgorzata Żubka starała się o zakończenie swojej ciąży ze względu na wykryte u płodu poważne wady genetyczne. Profesor Dubiel, do którego zgłosiła się z wnioskiem o przeprowadzenie zabiegu, według relacji pacjentki miał prezentować postawę niegrzeczną i sarkastyczną.

Pacjentka zdecydowała się na złożenie skargi na postępowanie lekarza do Narodowego Funduszu Zdrowia, który ocenił jej skargę jako podstawową. NFZ uzasadnił, że szpital nie posiadał prawa do żądania dodatkowych zaświadczeń od lekarza prowadzącego i powinien, opierając się na dokumentach przedstawionych przez pacjentkę, przeprowadzić zabieg zgodnie z umowami zawartymi z NFZ – jak czytamy. Fundusz podkreślił również, że nie została sporządzona odpowiednia dokumentacja medyczna dotycząca wizyty pacjentki. Również Rzecznik Praw Pacjenta przyznał jej rację, a szpital imienia Biziela wypłacił pacjentce 10 tys. zł jako odszkodowanie.