Dysk SSD M.2 1TB – do jakich urządzeń możemy go zastosować?

Dyski SSD cieszą się coraz większą popularnością ze względu na świetne parametry szybkości. Jeszcze do niedawna przepaść cenowa między nośnikami SSD a HDD była ogromna. Dziś jednak różnice nie są aż tak duże. Mimo że w cenie SSD M.2 1TB kupimy dysk twardy o dużo większej pojemności, wybór szybkiego nośnika może nam się bardziej opłacić. Dlaczego warto wybrać SSD i do jakich urządzeń możemy go zastosować?

SSD M.2 1TB – jakie ma zalety?

Nie od dziś wiadomo, że nośniki SSD są dużo szybsze niż HDD* przede wszystkim ze względu na specyficzną konstrukcję, pozbawioną ruchomych elementów. Ta cecha sprawia także, że SSD mają mniejsze zużycie energii i są bardziej odporne na wstrząsy oraz wysokie temperatury. Wracając jednak do szybkości, trzeba wspomnieć, że dyski ze złączem M.2 mogą być wykonane w technologii SATA lub NVMe. Pierwsze z nich, ze względu na wykorzystanie przestarzałej już technologii znanej z dysków twardych, osiągają znacznie mniejsze prędkości. Przepustowość wynosi ok. 600 MB/s. Jeśli chodzi o NVMe, dysk ten może zaoferować prędkość zapisu i odczytu sekwencyjnego do 6900/7450 MB/s. Oczywiście mowa o nośniku, który obsługuje standard PCIe 4.0. W przypadku PCIe 3.0 szybkość jest praktycznie o połowę mniejsza.

Warto wspomnieć również o zużyciu energii, które w przypadku dysku M.2 PCIe są naprawdę niewielkie. Przykładowo model Samsung 990 PRO zużywa o 50 proc. mniej energii niż jego poprzednia wersja – 980 PRO***. Mimo lepszych parametrów efektywność energetyczna wzrasta.

Dysk SSD M.2 – do laptopa i nie tylko

Dysk M.2 PCIe ma niewielkie rozmiary. Wielkością przypomina listek gumy do żucia. Najczęściej występuje w formacie 2280, czyli ma 22 mm szerokości i 80 mm długości. To sprawia, że polecany jest zwłaszcza do cienkich laptopów, notebooków czy ultrabooków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by SSD zainstalować również w komputerze. W każdym przypadku warto jednak sprawdzić, czy nasze urządzenia posiadają odpowiednie gniazdo M.2 i jaki standard PCIe obsługują.

Ze względu na świetne parametry szybkości i kompaktowy rozmiar dysk M.2 PCIe 4.0 polecany jest także do konsoli Sony PlayStation 5. Została ona wyposażona w dodatkowe gniazdo M.2, dzięki któremu możliwa jest rozbudowa jej pamięci. NVMe dysk nie tylko oferuje więcej miejsca na gry, ale także może przyspieszyć ich uruchamianie i wczytywanie kolejnych poziomów i tekstur. Wśród nośników M.2 NVMe znajdziemy modele z radiatorem, które szczególnie polecane są do konsoli, ponieważ są w stanie skutecznie odprowadzać ciepło, zmniejszając ryzyko przegrzania się dysku.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.

** Dane dotyczą dysku Samsung 990 PRO. Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

*** Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1 TB.