Historia ogrodu na osiedlu Łuczniczka w Bydgoszczy

Pierwszym ogrodem zgłoszonym w konkursie „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”, organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy w bieżącej edycji, jest ogród przy ulicy Koralowej na osiedlu Łuczniczka. Ten zielony zakątek istnieje od początku lat 60. XX wieku, kiedy budowano tamtejsze osiedle, a jednym z twórców był dziadek Bartosza Nabrdalika.

Po śmierci dziadków Bartosza, rodzice przejęli dom wraz z ogrodem, który w owym czasie miał głównie funkcje użytkowe. W ogrodzie można było znaleźć drzewa takie jak jabłoń czy wiśnia, z których owoce wykorzystywano do przygotowywania przetworów. Pan Bartosz wspomina słowa swojej babci, która opowiadała mu o tym, jak ten teren, sięgający aż do ulicy Spokojnej, był nieużytkiem pełnym jałowego piasku, na którym nie chciały rosnąć nawet chwasty. Dziadkowie dbali o ogród i nawozili glebę, aby przygotować ją do uprawy roślin.

Określając czas około 15 lat temu, Bartosz wspomina, że razem z rodzicami postanowili zmienić wygląd ogrodu i nadać mu bardziej miejski charakter. Wtedy rozpoczęły się prace polegające na sadzeniu nowych drzew i kwiatów. Ze starego ogrodu pozostał tylko orzech, który do dnia dzisiejszego obficie owocuje.