Odnawialne źródła energii (OZE) zyskują na popularności. Z uwagi na rosnące ceny paliw gazowych oraz kwestie proekologiczne, wielu Polaków planuje inwestycje w nowe instalacje. Należą do nich pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Ile możesz zyskać, gdy ogrzewanie przy pomocy OZE zastępuje ogrzewanie gazowe?
Rosnące ceny ogrzewania gazem
Instalacja wykorzystująca do ogrzewania gaz, jest obecnie bardzo droga w eksploatacji. Zasoby paliw kopalnych kurczą się i nie ma wątpliwości, że naszą przyszłością są odnawialne źródła energii (OZE). Oprócz cen pozostają jeszcze kwestie ekologiczne. Dotychczasowe, tradycyjne instalacje wykorzystujące gaz i węgiel produkują niebezpieczne dla naszej planety ilości CO2. Ogrzewanie pompą ciepła i fotowoltaika pozwalają na ekologiczne i tańsze ogrzewanie domu.
Ogrzewanie pompą ciepła to duże oszczędności
Rzeczywisty koszt, jaki generuje ogrzewanie pompą ciepła, jest oczywiście zależny od rodzaju zainstalowanego urządzenia oraz powierzchni użytkowej. Pompa gruntowa (opcja najdroższa, ale najbardziej efektywna) może oznaczać nawet kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie. Oszczędności są widoczne nawet w przypadku częściej spotykanych modeli – pomp ciepła typu powietrze-woda. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi generującymi prąd pompa ciepła to wydajny i bardzo tani sposób na ciepłą wodę i ogrzewanie przez okrągły rok.
Ekologiczne rozwiązanie
Co więcej, ogrzewanie pompą ciepła to rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne niż eksploatacja kotłów gazowych. Mniejsza emisja CO2 do atmosfery sprawia, że ogrzewanie za pomocą OZE jest promowane przez kraje zobowiązane polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Fotowoltaika i pompa ciepła – koszty
Wybór ogrzewania za pomocą OZE wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku kotłów na tradycyjne paliwa kopalne. Kocioł gazowy jest tańszy i nie wymaga osobnego składu na opał – paliwo dostarczane jest rurami podłączonymi do dedykowanej sieci. Konieczne jest jednak postawienie komina i zadbanie o regularne przeglądy. W przypadku zasilania gazem istotną rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa użytkowników.
Koszty inwestycyjne
Pompa ciepła również nie wymaga budowy składzika na opał. Dodatkowo nie trzeba inwestować w komin. Urządzenie jest wydajne i może być zlokalizowane w domu (typ powietrze-woda) lub na terenie posesji (pompa gruntowa). Początkowy koszt inwestycji obejmuje również wykonanie ogrzewania podłogowego, które rozprowadza wytwarzane ciepło po całym budynku. Osobnym kosztem pozostaje fotowoltaika. Panele słoneczne z każdym rokiem stają się coraz przystępniejsze cenowo. Wielu inwestorów już na etapie budowy domu planuje połączenie paneli fotowoltaicznych z ogrzewaniem pompą ciepła. Dzięki temu zyskują wydajną instalację i bardzo niskie koszty eksploatacji.
Czy warto inwestować w ogrzewanie z OZE?
W miesiącach o dużym nasłonecznieniu, gdy panele pracują z pełną mocą, urządzenia w pełni pokrywają zapotrzebowanie domu na energię. Zimą, kiedy na dachu zalega śnieg, do wydajnej pracy pompy ciepła niezbędne jest kupowanie energii elektrycznej od dostawcy. Mimo wszystko w ogólnym rozrachunku roczny koszt użytkowania pompy ciepła połączonej z fotowoltaiką jest dużo niższy niż ogrzewania gazowego.