Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie?

Drzewa to podstawa każdego ogrodu. Ich prawidłowe posadzenie warunkuje przyjęcie i odpowiedni wzrost w późniejszym okresie. Jeżeli dobrze się przygotujemy do całego procesu, to nie popełnimy popularnych błędów na samym początku przygody z ogrodnictwem. O czym pamiętać przy sadzeniu drzew?

Terminy sadzenia drzew

Drzewa, które możemy kupić bez korzeniowej bryły, tzn. takie, które posiadają odkryte korzenie, są najtańsze i należy je zasadzić od razu po kupieniu. Może być to wiosna, do końca kwietnia lub jesień – aż do rozpoczęcia przymrozków.

Rośliny zimozielone nie sadzimy bez bryły korzeniowej. Drzewa z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną sadzimy wczesną wiosną lub późną jesienią. Drzewa liściaste aż do przymrozków, a iglaste od połowy kwietnia do połowy maja lub od połowy sierpnia do połowy października.

Najlepsze są drzewa uprawiane i sprzedawane w pojemnikach – te możemy sadzić przez cały sezon.

Przygotowanie stanowiska pod drzewa

Przed zasadzeniem należy odpowiednio przekopać grunt. Szerokość dołku musi być większy dwukrotnie od bryły korzeniowej. Należy także usunąć wszelkie chwasty, a gdy gleba jest słaba nawieźć ją kompostem lub obornikiem.

Jaki odczyn gleby dla drzew?

Większość roślin, aby optymalnie rosnąć, potrzebuje odczynu obojętnego. Iglaki jednak lubią lekko kwaśne podłoże. Z tego tytułu należy wymieszać grunt z niedokwaszonym torfem.

Rośliny, które lubią zasadowe podłoże (kasztanowiec, orzech włoski, migdałek trójklapowy, cis), powinny mieć zwapniony grunt. Uda się to, mieszając wierzchnią warstwę z nawozem wapniowym.

Sadzenie drzew

Bryła korzeniowa przed zasadzeniem musi być dobrze zmoczona. Doniczki z sadzonkami obficie podlewamy, a rośliny z okrytymi korzeniami wstawiamy do wiadra z wodą.

Rośliny balotowane – rozwijamy tkaninę i rozkładamy na dnie dołka. Możemy zostawić ją także na bryle.

Rośliny z odkrytymi korzeniami – umieszczamy drzewko w dołku, a korzenie rozkładamy na urodzajnej ziemi, przysypujemy i delikatnie potrząsamy drzewkiem, aby ziemia wpadła między korzenie.

W przypadku roślin w pojemnikach ostrożnie wyjmujemy je z doniczki i rozplątujemy korzenie. Kolejnym krokiem jest ustawienie sadzonki pionowo i zasypanie urodzajną ziemią. Wokół rośliny warto zrobić lekkie zagłębienie, do którego będzie wpadać woda w czasie podlewania.