NaturaPrzyroda

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie?

Drzewa to podstawa każdego ogrodu. Ich prawidłowe posadzenie warunkuje przyjęcie i odpowiedni wzrost w późniejszym okresie. Jeżeli dobrze się przygotujemy do całego procesu, to nie popełnimy popularnych błędów na samym początku przygody z ogrodnictwem. O czym pamiętać przy sadzeniu drzew?

Terminy sadzenia drzew

Drzewa, które możemy kupić bez korzeniowej bryły, tzn. takie, które posiadają odkryte korzenie, są najtańsze i należy je zasadzić od razu po kupieniu. Może być to wiosna, do końca kwietnia lub jesień – aż do rozpoczęcia przymrozków.

Rośliny zimozielone nie sadzimy bez bryły korzeniowej. Drzewa z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną sadzimy wczesną wiosną lub późną jesienią. Drzewa liściaste aż do przymrozków, a iglaste od połowy kwietnia do połowy maja lub od połowy sierpnia do połowy października.

Najlepsze są drzewa uprawiane i sprzedawane w pojemnikach – te możemy sadzić przez cały sezon.

Przygotowanie stanowiska pod drzewa

Przed zasadzeniem należy odpowiednio przekopać grunt. Szerokość dołku musi być większy dwukrotnie od bryły korzeniowej. Należy także usunąć wszelkie chwasty, a gdy gleba jest słaba nawieźć ją kompostem lub obornikiem.

Jaki odczyn gleby dla drzew?

Większość roślin, aby optymalnie rosnąć, potrzebuje odczynu obojętnego. Iglaki jednak lubią lekko kwaśne podłoże. Z tego tytułu należy wymieszać grunt z niedokwaszonym torfem.

Rośliny, które lubią zasadowe podłoże (kasztanowiec, orzech włoski, migdałek trójklapowy, cis), powinny mieć zwapniony grunt. Uda się to, mieszając wierzchnią warstwę z nawozem wapniowym.

Sadzenie drzew

Bryła korzeniowa przed zasadzeniem musi być dobrze zmoczona. Doniczki z sadzonkami obficie podlewamy, a rośliny z okrytymi korzeniami wstawiamy do wiadra z wodą.

Rośliny balotowane – rozwijamy tkaninę i rozkładamy na dnie dołka. Możemy zostawić ją także na bryle.

Rośliny z odkrytymi korzeniami – umieszczamy drzewko w dołku, a korzenie rozkładamy na urodzajnej ziemi, przysypujemy i delikatnie potrząsamy drzewkiem, aby ziemia wpadła między korzenie.

W przypadku roślin w pojemnikach ostrożnie wyjmujemy je z doniczki i rozplątujemy korzenie. Kolejnym krokiem jest ustawienie sadzonki pionowo i zasypanie urodzajną ziemią. Wokół rośliny warto zrobić lekkie zagłębienie, do którego będzie wpadać woda w czasie podlewania.

 

Powiązane tematy
PrzyrodaTurystyka

Biebrzański park narodowy – musisz go zobaczyć

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwa perełka Podlasia, a zarazem największy i najbardziej dziki…
Czytaj dalej
NaturaTurystyka

Odpoczynek nad jeziorem Borówno

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na relaks za miastem, idealnym wyborem będzie jezioro Borówno.
Czytaj dalej
NaturaPrzyrodaTurystyka

Skarby Parku Narodowego Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z dwóch parków narodowych położonych na terenie…
Czytaj dalej