Jak ubrać się na jesienne wycieczki?

Jesienią pogoda zmienia się co chwile, serwując nam bardzo szeroki wachlarz możliwości atmosferycznych. Raz wychodzi słońce, raz pada deszcz, a od czasu do czasu temu wszystkiemu towarzyszy porywisty wiatr. Jeżeli planujemy jesienne wycieczki, musimy się odpowiednio na nie przygotować. Jak się ubrać, aby pogoda nigdy nas nie zaskoczyła i co zabrać ze sobą na wycieczki?

Ogólnie zasada dotycząca ubierania na jesienne wyprawy jest prosta. Najlepiej ubierać się na cebulkę, aby w razie możliwości zdjąć lub dołożyć jedną warstwę. Podstawą jest bielizna termoaktywna, a także ciepła warstwa, np. polar oraz oczywiście wiatro i wodoodporna kurtka. Ważne są także wygodne buty o odpowiedniej przyczepności, które zagwarantują nam swobodne chodzenie przez wiele godzin. Do plecaka powinniśmy włożyć takie przedmioty jak termos z ciepły posiłkiem lub napojem, apteczkę, telefon, ewentualnie powerbank, pożywne przekąski oraz latarkę.

Ubieranie na cebulkę

Wybieranie się na jesienne przechadzki w podkoszulku lub cienkiej bluzce z długim rękawem nie jest dobrym pomysłem. Warto zabrać dodatkowy polar oraz ciepłą kurtkę, by w razie zmieniających się warunków móc się jakoś ratować.

Bielizna termoaktywna – gwarancja ciepła i odprowadzania potu

Termoaktywna bielizna jest tak dobra głównie dlatego, że idealnie odprowadza wilgoć. Jest to szczególnie ważne podczas wysiłku, jakim jest spacer po wymagających terenach. Założenie bielizny termoaktywnej to gwarancja odprowadzania potu na zewnątrz, co zwiększa komfort podróży i pomaga utrzymać optymalną temperaturę ciała.

Ochrona przed zimnem – ciepły polar

Założenie drugiej warstwy zależy przede wszystkim od zastanych warunków atmosferycznych. Wrzesień i początek października to zazwyczaj okres, w którym temperatury nie spadają poniżej 15 stopni, tak więc wystarczyć nam może lekki sweter czy bluza. Jeżeli jednak jesień będzie cechowała się niższymi temperaturami oprócz polaru, który będziemy mieli na sobie. warto wziąć jeszcze co najmniej jeden dodatkowy elementy garderoby, np. kurtkę.

Kurtka – ochrona przed deszczem i wiatrem

Dochodzimy do jednej z ważniejszych warstw, którą jest okrycie wierzchnie. Tutaj najbardziej sprawdzają się kurtki z membraną, która skutecznie chroni nas przed deszczem oraz wiatrem.

Przydatne akcesoria – pojemny plecak

Zasadniczo im dłuższa będzie wyprawa, tym większy plecak powinniśmy ze sobą zabrać. Na jednodniową wycieczkę odpowiedni może być plecak 10 litrów. Jednak jeżeli zamierzamy wędrować długie godziny to konieczny może być model 40 litrowy, który pomieści dodatkowe ubrania, termos, apteczkę i inne niezbędne przedmioty.