Jak zachęcić dziecko do przebywania na łonie natury

Wiele dzieci najchętniej siedziałoby jedynie w domu przed ekranem komputera, czy laptopa. Trudno jest je zachęcić do wyjścia na dwór i zabaw wraz z rówieśnikami oraz przebywania na łonie natury. Zupełnie nie przypomina to czasów sprzed kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat, kiedy to dzieci i młodzież chętnie spędzali czas na zewnątrz. Jak więc zachęcić dzieci i sprawić, żeby chętniej wychodziły z domu? Jest na to wiele sposobów, a najlepiej zacząć je stosować kiedy dziecko jest jeszcze małe. Nabyte tak wcześnie przyzwyczajenia z pewnością przydadzą się w przyszłości.

Wspólne spacery z dzieckiem

Jedną z możliwości są wspólne spacery z dzieckiem. Tempo oraz długość takiego spaceru warto dostosować do jego wieku, tak aby nie czuła się ono przemęczone. Dla najmłodszych dzieci warto wziąć wózek, jednak zachęcać je do samodzielnego spacerowania. Możemy zabrać dzieci w takie miejsca jak parki miejskie, czy pobliskie lasy oraz łąki. W przypadku tych dwóch ostatnich warto zachować ostrożność jeśli chodzi o różnego rodzaju insekty. Kiedy dziecko dorośnie warto w takie miejsca wybierać się rowerami, tak aby mogło ono zasmakować w nowej formie sportu. Kiedy od małego przyzwyczai się do takich rodzajów aktywności, z pewnością w późniejszym etapie swojego życia chętnie będzie do niej wracało.

Rozrywka i atrakcje

Oprócz zwykłych spacerów, warto zapewnić dziecku nieco rozrywki. Możemy to zrobić organizując na przykład piknik. Warto wtedy zabrać ze sobą ulubione przysmaki dziecka, tak aby takie wspólne wyprawy miło mu się kojarzyły. Poza tym, warto zaplanować różne zabawy i gry, w które można grać na łonie natury. W przypadku nieco starszych dzieci bardzo dobrym pomysłem będą podchody, które nie tylko są dobrą zabawą, ale również rozwijają umiejętności dziecka w kwestii orientacji w terenie. Propozycji zabaw może być oczywiście dużo więcej i to czy dziecko będzie dobrze się czuło wśród przyrody w dużej mierze będzie zależało od rodziców.