Mniej znane zabytki w Bydgoszczy i okolicach

Bydgoszcz jest jednym z tych miast, do których chętnie się wraca. Piękne zadbane okolice Starówki oraz opery, zielona Wyspa Młyńska, która przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów oraz wiele więcej znanych i ciekawych miejsc. Tym razem jednak chcemy przyjrzeć się miejscom nietypowym, a nawet nieznanym. Może być to ciekawą propozycją na najbliższy weekend, zarówno dla turystów, jak i dla samych mieszkańców Bydgoszczy. Przyjrzyjmy się niektórym z tych miejsc położonych nieco bliżej oraz nieco dalej od Bydgoszczy.

Zamek Bierzgłowski

Jednym z pierwszych zabytków, który z pewnością zasługuje na uwagę jest Zamek Bierzgłowski położony w okolicach Torunia. Zachował się on całkiem dobrze do naszych czasów, możemy więc go podziwiać w pełnej okazałości. Jest to zamek zbudowany przez Krzyżaków w XIII wieku, tym bardziej więc zasługuje na uwagę fakt, że przetrwał on do czasów obecnych. Poza samym zamkiem, warto wybrać się na wycieczkę prowadzącym do niego szlakiem z Unisławia. To około 20 kilometrów, a więc jakieś 5 godzin wędrówki, która pomoże nam dostrzec również inne piękne miejsca na łonie natury oraz poznać bliżej Ziemię Chełmińską.

Olenderski Park Etnograficzny

Pozostając w pobliżu zamku Bierzgłowskiego, możemy zwrócić uwagę na kolejną, położoną w jego sąsiedztwie atrakcję, a mianowicie Olenderski Park Etnograficzny. Jest to swego rodzaju skansen, który poświęcony jest w całości historii oraz życiu olenderskiemu. Byli to przodkowie dzisiejszych Holendrów, nazywani również Mennonitami. Byli oni przedstawicielami religii protestanckiej, która odrzucała wiele doktryn przyjętych przez kościół. Do dzisiaj możemy oglądać ślady ich pobytu w tych rejonach. W skansenie znajdziemy zachowane nagrobki z tamtych czasów, a także kilka zagród i budynków mieszkalnych. Możemy tam dotrzeć szlakiem Mennonitów, który ma swój początek w Toruniu i liczy sobie około 30 kilometrów.