Autorstwo Jana Kossowskiego, twórcy bydgoskiej Sielanki, może nie być powszechnie rozpoznawalne, jednak jego projekty można spotkać na terenie całego miasta. Szczególnie wiele z nich znajduje się na bydgoskiej Sielance. Dzisiaj wiele z tych projektów stanowi najlepsze dowody na to, że dobra, modernistyczna architektura nie traci swojej wartości z upływem czasu.
Urodzony w 1898 roku na Podolu, Kossowski nie miał wiele wspólnego z Bydgoszczą aż do 1923 roku. Po ukończeniu gimnazjum w Winnicy, rozpoczął studia w Odessie. Jego życie zmieniła I wojna światowa, w której walczył jako ochotnik w I Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Dowbora-Muśnickiego. Jednak w wyniku odniesionych ran musiał opuścić wojsko na pewien czas. W 1920 roku, ubierając mundur ponownie, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu wojny krótko przebywał w Poznaniu i Toruniu, aby ostatecznie osiedlić się w Bydgoszczy. Wybór miasta nie był przypadkowy, ponieważ Jan Kossowski chciał kontynuować naukę w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego. W 1924 roku Kossowski został zatrudniony przez znanego bydgoskiego architekta Bronisława Jankowskiego. Pracując w biurze przy ulicy Dworcowej 62, obaj projektowali willowe domy na prestiżowym osiedlu Sielanka.
W 1933 roku Bronisław Jankowski zdecydował zamknąć biuro ze względu na panujący kryzys, a Kossowski przeniósł się na ulicę Chwytowo, rozpoczynając samodzielną pracę. W latach trzydziestych XX wieku zaprojektował ponad 30 kamienic i willi w Bydgoszczy. Jego budynki powstały na ulicach takich jak Markwarta, Dworcowa, Chwytowo, 20 stycznia, Moniuszki, Gdańska, Zamoyskiego, Sułkowskiego, Sobieskiego, Kościuszki, Jagiellońska, Jodłowa, plac Wolności i plac Piastowski. Przez całe życie Kossowski głosił koncepcję budowy nowego teatru na placu Teatralnym, jednak ten pomysł nie został zrealizowany. Jan Kossowski zmarł w styczniu 1958 roku w wieku 60 lat i został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.